Svíčka na Měsíci

 

Přichází chladnější počasí a tak nějaký pyromanský pokus neuškodí, ale zahřeje Vás jen ten pohled. 

Historie: Přímo na měsíci na to nikdy nebyl čas, tak to musíme zkusit na Zemi.

Teorie: Svíčka by na měsíci asi moc nehořela, protože je tam řídká atmosféra tedy málo kyslíku. I kdybychom jej tam dodaly setkali bychom se s dalším tentokráte fyzikálním problémem, kterým je malá gravitace. Tento problém se projevuje tím, že teplý vzduch přestože je lehčí, tak by dostatečně rychle neproudil nahoru a by svíčka zhasla povyhoření kyslíku okolo knotu. A právě tento spíše na pohled hezky jev si předvedeme. V lahvi nedochází k proudění vzduchu a přívodu kyslíku, takže to zcela odpovídá podmínkám na Měsíci či ve stavu beztíže.

Bezpečnost: Pokus dělá pouze dospělý. Nebezpečí spálení. Používáme ochrané brýle, děti stojí dále. Pokus dělá pouze dospělý. Nebezpečí spálení. Používáme ochrané brýle, děti stojí dále.

Doba trvání pokusu:  Záleží na tom, jak Vás to bude bavit. Odhadem minimálně 5 minut.

Potřeby:  skleněná láhev, průhledná lepící páska, lihovina 40% a více (rum, nejlépe domácí slivovice), zápaky a špejle.

Popis pokusu: Skleněnou láhev třeba od rumu oblepíme celou alespoň dvakrát lepící páskou, protože může prasknout z důvodu prudké změny teploty . Pak do lahve nalijeme trochu Rumu, lahev zavřeme a zatřeseme s ní, aby se smočily stěny, pak z lahve zbytek vylijeme. Lahev položíme na stabilní podložku zapálíme špejli a tu přiložíme k hrdlu lahve. Pokud není zrovna teplo tak lahev ještě předtím zahřejeme v rukou. Pozor!! Lihovinu ničím nenahrazujeme, vždy to musí být roztok s vodou, která brzdí hoření. Pokud budete pokus opakovat nechte lahev vychladnout a je potřeba do ní fouknout, protože v ní není kyslík a podruhé by to nehořelo. Lahev nikdy nezapalujte dnem vzhůru, pokus se nepovede a je to velice nebezpečné, protože hoříčí páry budou proudit ven.

Video

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 45x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.