Roztažnost vody - pára

Roztažnost vody zejména při přechodu v páru je neskutečná. V tomto pokuse si ukážeme jak kapka vody nebo dvě vyplní celou láhev. A kouzelnickým trikem ji pak zase smrštíme v okamžiku zpět.

Historie: Pára se využívá po staletí k různým účelům. Ale vrcholné období po ní pojmenované jako století páry zažila až v 19-tém století.

Teorie: V dnešní době ač se to nezdá je stále pára základem výroby 80 procent elektřiny, protože většina konvenčních elektráren pracuje v parním cyklu. Kde základem je ohřev vody z kapalného stavu na páru a ta se pak ještě v dalším stupni dále ohřívá a přehřívá. Při ohřevu se pára totiž opravdu neskutečně roztahuje a slouží tak roztáčení lopatek turbín, potom se zase v chladících věžích ochladí a zase se znovu ohřívá a tak to běží stále dokola. Je to zatím nejúčinnější způsob jak spalováním uhlí či plynu  a odpadu měnit tepelnou energii na pohybovou a tu na elektrickou.

Bezpečnost: Pokus dělá pouze dospělý. Nebezpečí opaření. Pokus dělá pouze dospělý. Nebezpečí opaření

Doba trvání pokusu:  Záleží na tom, jak Vás to bude bavit. Odhadem minimálně 5 minut.

Potřeby:  skleněná láhev, průhledná lepící páska, vanička nebo větší miska, rukavice na vaření (chňapka), voda a mikrovlnka

Popis pokusu: Skleněnou láhev třeba od rumu oblepíme celou alespoň dvakrát lepící páskou, protože může prasknout. Pak si připravíme misku s vodou, nemusí být ledová ale teplá také ne. Do lahve dáme dvě lžíce vody více ne, je to zbytečné. Pak ji dáme do mikrovlnky vařit, až voda začne vřít, tak ji necháme vařit ještě minutu, aby se láhev pořádně ohřála. Pak opatrně! Opravdu opatrně vezmeme láhev rukavicí a vylijeme zbytek vařící vody a láhev ponoříme hrdlem do misky s vodou. Jakmile se pára o vodu ochladí tak se prudce smrskne zpět v kapku a celá láhev bude v okamžiku plná vody, která se tam natáhne místo té páry.

Video

Na závěr: Láhev nevyhazujte, příště si s ní ukážeme jak hoří svíčka ve stavu beztíže.

                                                                                               Váš Baciteam 
                          

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 13x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.