Teplotní roztažnos plynů

Pomocí stříkačky a kousku hadičky můžeme předvést teplotní roztažnost plynů a potvrdit platnost stavové rovnice pro plyny.

Teorie - Princip 

Stavová rovnice nám říká, že  p (tlak) x V (objem) = n (počet molekul) x R(molární plynová konstanta) x T(termodynamická teplota), jak je vidět je teplota plynu závislá na součinu tlaku a objemu, neboli zvětšímeli teplotu vzroste úmětně tlak při stejném objemu, nebo objem při stejném tlaku - a právě to si ukážeme.

 Bezpečnost:  Pokud se něčím nepíchnete tak snad nic nehrozí.

Doba trvání pokusu:  5  minut, k pokusu není potřeba příprava.

Potřeby: injekční stříkačka 20 ml a více (možno nahradit malou lahvičkou, kde je ve víčku otvor na zastrčení hadičky) vzduchovací hadička k rybičkám či jiná hadička kterou lze navléknout na hrdlo stříkačky, pár kapek vody;

Popis pokusu: Ve stříkačce vytáhneme píst na maximum, hadičku zkroutíme do půlkruhu a nakapeme pár kapek vody a sklepeme do prostřed. Pak hadičku napojíme na stříkačku a dlaní stříkačku zahříváme. Ihned se začne plyn ve stříkačce ohřívat a roztahovat a vytlačovat kapky z hadičky, pokud přestaneme stříkačku zahřívat začnou se kapky vracet do původní polohy.

Video.

Na závěr: Čím větší stříkařka tím větší rychlos reakce.

 

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 12x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.