Teorie - Princip
Teorie není v tomto případě nějak složitá a je dána přírodou. V tomto pokusu využijeme znalostí z pokusů svisle a vodorovně a porovnáme je mezi sebou a zjistíme jaký je mezi nimi vztah. Pokud mezi vodorovnou hladinu a provázek napnutý volně visícím tělesem dáme pravoúhlý trojúhelník zjistíme, že na zemi je vždy mezi svislou a vodorovnou přímkou pravý úhel.
Bezpečnost: Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.
Doba trvání pokusu: 5 - 15 minut rozhodující je doba přípravy
Potřeby: stojan na který jde pověsit provázek, provázek, nějaké těleso - kulička s očkem, ale stačí cokoliv, nádoba s vodou - miska, hrnec, akvárko, pravoúhlý trojúhelník, rovné prkénko či špejli,
Popis pokusu:
1) V nádobě s vodou necháme plavat prkénko, aby se nám lépe přikládal trojúhelník
2) Provázek zavěsíme na stojánek a na druhou stranu provázku přivážeme těleso ( závaží - cokoliv) a stojánek dáme tak, aby těleso bylo ponořeno ve vodě. Pozorujeme polohu provázku vzhledem k plovoucímu provázku.
3) Stojan s provázkem dáme tak, aby těleso bylo ponořené ve vodě (nesmí plavat), pozorujeme polohu provázku vůči hladině vody a plovoucímu prkénku, vždy svírají pravý úhel.
4) Můžeme opět zkoušet naklánět jak stojánek tak nádobu s kapalinou
Video
Závěr: Je možné donutit hladinu vody a volně napnutý provázek k tomu, aby mezi nimi nebyl pravý úhel?
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.