Teplotní roztažnost materiálů je velice důležitá vlastnost. V tomto pokusu si sestrojíte zařízení na měření roztažnosti a na něm si ukážeme jak se vlivem teploty roztahuje železo.
Teorie - Princip
Teplotní roztažnost je fyzikální jev, kdy při změně teploty dochází ke změně objemu, tedy i délky, kterou nazýváme délková teplotní roztažnost. Prodloužení pevných materiálů tvarů tyče (několika násobně delší než je velikost průřezu) je přímo úměrné počáteční délce tyče a rozdílu teplot.
Přírůstek délky vlivem ohřevu je
∆l = αl1∆t tedy ∆l = αl1(t2 – t1)
Kde α .....koeficient teplotní roztažnosti
l1 ...... délka tyče při teplotě t1
t1 a t2 ... teplota tyče na začátku a na konci měření
pro celkovou délku tyče po prodloužení - roztažení, píšeme
l2 = l1x [ 1 + α (t2 – t1) ]
BEZPEČNOST: Chráníme hlavně oči !!! Pozor i po zhasnutí svíček je tyč stále horká. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.
Doba trvání: 5 - 10 minut, bude záležet kolik toho budete zkoumat více různých materiálů, nejvíce zabere výroba přípravku pro měření (dilatometr)
Potřeby: Tyčky stejných rozměrů ale z různých materiálů, dilatometr, svíčky
Popis pokusu: Po sestavení dilatometru zběžný návod ve videu, zapálíme svíčky a sledujeme jak se tyčky roztahují. Po sfouknutí by se po určité době měla tyčka vrátit do původní délky.
Video
Na závěr: Další dobrý materiál na měření je měď (drát)
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.