Objevte elektro-magnetické síly

Výsledek tohoto pokusu je základem rozvoje a veškerého pokroku v oboru elektrotechniky do vynálezu tranzistoru. Nesmíme však opomenout objev stálého zdroje elektrického proudu, kterým byl Voltův sloup r. 1800. 

Dalo by se říci, že je ironií osudu,  když všeobecně orientovaný vědec Hans Christian Oersted se dlouhá léta pomocí pokusů snažil dokázat, že mezi elektrickým proudem (dříve nazývaným konflikt) a magnetickým polem není žádný vztah. Oersted ke své smůle zvolil při pokusech takovou konfiguraci, že výsledky pokusů ho v jeho tvrzení ujišťovaly. Naštěstí při přednášce na Univerzitě v Kodani 15. února 1820 došlo během pokusu s Voltovým sloupem k tomu,že drát jímž protékal proud nad kompasem nebyl kolmo k magnetické střelce (jak vždy Oersted demonstroval), ale v souběhu s osou. V té chvíli si jeden student všiml, že došlo k drobné výchylce magnetické střelky. Oersted pak začal zkoumat různé druhy materiálu jimiž protéká proud a různé úhly vzhledem ke kompasu a 21. července 1820 zveřejnil pojednání o vlivu protékajícího proudu drátem na magnetické pole v jeho blízkosti.

Teorie - Princip

Je to zcela banální, pokud vodičem protéká proud v našem případě z baterie stejnosměrný vznikne v okolí vodiče magnetické pole, dalo by se říci, že se drátek stane magnetem. Přesný matematický popis je v tomto případě dosti složitý, vystačíme proto s všeobecnými vlastnostmi. Velikost magnetické síly vyvolané ve vodiči elektrickým proudem  je kolmá na osu vodiče, s rostoucí vzdáleností klesá a s rostoucím proudem ve vodiči naopak roste, neboli čím dál jsme od vodiče tím je síla menší a naopak čím větší je proud ve vodiči tím je síla větší.  

BEZPEČNOST: POZOR v podstatě jsme baterii zkratovali, proto držíme konce drátku na baterii jen po dobu nutnou pro vychýlení střelky a přikládáme maximálně dvě baterie za sebou, protože jinak by se drátek mohl až rozžhavit a nás popálit.

Doba potřebná pro přípravu: 5 minut pokud vše máte

Doba trvání pokusu:  třeba jen minutu, záleží jak dlouho si chcete hrát

Potřeby:   kus neželezného vodiče cca 50 cm - na tento pokus je to opravdu jedno jestli měděný či hliníkový a může to být drát i splétané lanko, je také jedno jestli izolovaný či holý, 1 nebo 2 tužkové baterie, kompas,   popřípadě věci na výrobu kompasu: obyčejná jehla, magnet jakýkoliv, miska s vodou.

Popis pokusu: Na pracovní podložku postavíme kompas nad ním  asi 1 centimetr v souběhu se střelkou držíme drát, druhou rukou připojíme konce k tužkové baterii a sledujeme jak reaguje střelka kompasu. Měla by se vychýlit.

Video


Na závěr: Vyzkoušejte jak reaguje střelka, když baterii otočíte, dále zkuste drátek ke kompasu přibližovat a vzdalovat od něj. Nakonec to samé zkusíme se dvěma bateriemi zapojenými za sebou. Opět sledujte rozdíl ve velikosti výchylky střelky.

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení Hodnoceno: 4x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.