Většina elektrických motorkům v hračkách / v autíčkách, lodičkách i letadélkách/ je založena právě na principu elektromagnetické síly vodiče protékaného proudem a permanentním magnetu. Už jen jeden pokus nás dělí od výroby stejnosměrného motoru.
Teorie a Princip
Přesný matematický popis síly mezi vodičem a magnetem je v tomto případě dosti složitý, protože nedokážeme přesně popsat magnetické síly magnetu, proto vystačíme s všeobecnými vlastnostmi. Velikost magnetické síly vyvolané ve vodiči elektrickým proudem je vzhledem k magnetu závislá hlavně na vzdálenosti vodiče a magnetu a velikosti protékajícího proudu vodičem.
BEZPEČNOST: POZOR v podstatě jsme baterii zkratovali, proto držíme konce drátku na baterii jen po dobu nutnou pro vychýlení střelky a přikládáme maximálně dvě baterie za sebou, protože jinak by se drátek mohl až rozžhavit a nás popálit.
Doba potřebná pro přípravu: 5 až 15 minut záleží na šikovnosti
Doba trvání pokusu: třeba jen minutu, záleží jak dlouho si chcete hrát
Potřeby: 3 kusy neželezného drátku cca 25 cm - na tento pokus je to opravdu jedno jestli měděný či hliníkový, je také jedno jestli izolovaný či holý, z izolovaných vodičů na obou stranách odstraníme 2 centimetry izolace, 1 nebo 2 tužkové baterie, 1 nebo 2 magnety stačí obyčejné na nástěnku
Speciálně na tento pokus je vhodný kus elektrikářského kabelu průměru 1,5 mm2. Dále je vhodný datový kabel, většinou v obchodech s počítači dělají tyto kabely na míru a právě tento kabel si kupte rovnou bez koncovek, stojí cca 10 Kč metr a jsou v něm 4 páry, hotový kabel nekupujte je v něm vodič většinou splétaný. Další možností je tzv. zvonkový drát. ale né klasická dvoulinky, kde vodič je splétané lanko.
Popis pokusu: Na pracovní podložku připevníme modelínou nebo přilepíme magnet nastojato . Asi 1 cm před ním v ose uděláme ze dvou kusů drátu dvě vidličky vzdálené od sebe 15 cm, konce si připravíme k baterii. Poslední kousek drátu vytvarujeme do hranatého U, spíš do tvaru vany, tak aby jsme ho mohli zavěsit do vidliček. Při vychýlení houpačky rukou k magnetu je dobré, aby se drátek magnetu dotýkal uprostřed. NO a nezbývá než přimáčknout volné konce od vidliček k baterii. Drátek ve vidličkách, který je jako na houpačce by se měl vychýlit k magnetu nebo vzdálit podle toho jakým pólem jsme natočili magnet k drátku a jakým směrem protéká proud drátkem.
Video
Na závěr: Vyzkoušejte jak reaguje drátek na houpačce, když baterii otočíte, zkuste přidat další magnet, třeba na druhou stranu. Nakonec to samé zkusíme se dvěma bateriemi zapojenými za sebou. Opět sledujte rozdíl ve velikosti výchylky drátku houpačky.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.