Elektromagnetické síly mezi vodiči

Tvar elektro-magnetického pole vodiče známe, teď si ukážeme jaké mají síly učinky a jak se sčítají. Je to pět základ k pochopení elektrických strojů!

Teorie - Princip 

I tuto situaci, kdy vedle sebe leží dva vodiče můžeme popsat pomocí tvaru magnetického pole přímého vodiče protékaného proudem a opět magnetickými indukční čárami, které jsou to v tomto případě uzavřené neprotínající se soustředné kruhy, kde vodič je ve středu,  orientované  jsou buď  levotočivě nebo pravotočivě podle toho jak protéká proud. V tomto případě však silové pole vyjádřené indukčními čarami je složitější, neboť síly se sčítají a vodiče se buď přitahují nebo odpuzují.  A tvar je opět  dán Ampérovým pravidlem pravé ruky.

Bezpečnost: POZOR v podstatě baterie zkratujeme, proto držíme konce drátu na baterii jen po dobu nutnou pro vychýlení drátů v podobě houpaček a zde vyjimečně přikládáme tři baterie za sebou, protože jinak by se drátek mohl až rozžhavit a nás popálit.Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  15 - 25 minut rozhodující je doba zpracování, k pokusu není potřeba příprava.

Potřeby: cca metr drátu lépe silnější stačí 1,5 mm2, tři baterie 1,5V, univerzální konstrukční destičku z dřevní doby,  4 nahoře prořízlé kolíčkydlouhé 15 cm

Popis pokusu: Do destičky nasadíme 4 kolíky tak, aby vznikl dlouhý obdelník.

1) Do prořezů obou kolíčků natlačíme na kratších stranách drát přes oba a připojíme ke svorkám a zavěsíme houpačky, proud poteče souběžně  takže se vodiče budou přitahovat

2) Do prořezu každého kolíku na jedné krátké straně připojíme oba póly k baterii a na druhé straně kolíky přes prořezy propojíme. Takže proud nám poteče jednou stranou (houpačkou) tak a druhou v protisměru zpět, proto se budou vodiče odpuzovat.

Video.

_

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 12x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.