Vědět jak měřit napětí a hlavně vědět co je to napětí, je pro technika důležité asi jako pro člověka znalost používání záchodu.
Napětí je základní elektrická veličina, značí se U a měří se ve voltech a značí se [ V ]. Je to mezi různými body elektrického obvodu rozdíl potenciálu (podobně jako v hydrostatice rozdíl hladin vody, způsobuje tlak). Takže obdobně můžeme říci, že napětí je tlak na elektrony, aby se pohybovali elektrickým obvodem. A čím větší tlak (nebo síla) na elektrony je, tím větší rychlostí tečou mezi danými body obvodu. Toku elektronů se říká elektrický proud. Z toho tedy plyne, že čím větší je rozdíl potenciálů tím více se přenese elektronů za jednotku času a tím větší je elekrický proud. Abychom neovlivňovali měřený obvod má přístroj na měření napětí, tedy voltmetr velký vnitřní odpor, aby jím teklo co nejméně elektronů.
Napětí dělíme v zásadě na stejnosměrné, kdy proud teče stále jedním směrem od plus k mínus, dáno historicky i když fakticky je to obráceně. A na střídavé napětí kdy polarita není dána a proud teče střídavě ( půl periody tam a půl periody obráceně).
Napětí se zejména v energetice dělí také podle velikosti na :
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.