Prozkoumáním elektromagnetického pole cívky završíme teoretické zkoumání základních prvků, z kterých lze postavit téměř jakýkoliv elektromechanický stroj či přístroj.
Teorie - Princip
Tvar magnetického pole přímého vodiče protékaného proudem známe popsali jsme si ho magnetickými indukční čárami. Teď drát ztočíme do kruhu a magnetická indukce se uvnitř kruhu bude sčítat, bude to vipadat jako bychom na drát navlékali prstence, takže největší hustota magnetických indukčních čar bude uprostřed cívky.
Bezpečnost: POZOR v podstatě jsme baterii zkratujeme, proto držíme konce drátu na baterii jen po dobu nutnou pro vychýlení střelky a přikládáme maximálně dvě baterie za sebou, protože jinak by se drátek mohl až rozžhavit a nás popálit.Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.
Doba trvání pokusu: 25 - 35 minut rozhodující je doba přípravy pokusu.
Potřeby: cca metr drátu lépe silnější stačí 1,5 mm2, dvě baterie 1,5V, papírová krabice jako stoleček, železné piliny, tužka a papír
Popis pokusu: Nejlépe je drát stočit na nějaké trubce (třeba na ruličce od toaletního papíru) do spirály, pak v pravidelných rozestupech propíchat papírovou krabici a spirálu na ni natočit. Krabici posypeme jemně pilinama a ke koncům drátu cívky připojíme v serii dvě baterie a na krabici poklepeme. Piliny by se měly zmagnetizovat a po poklepání už jako malé magnety natočit ve směru indukčních čar.
Video.
Na závěr: Pokud vám to nepůjde zmenšete průměr cívky, naviňte ji třeba na násadu od smetáku.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.