Elektromagnetické pole cívky

Prozkoumáním elektromagnetického pole cívky završíme teoretické zkoumání základních prvků, z kterých lze postavit téměř jakýkoliv elektromechanický stroj či přístroj.

Teorie - Princip 

Tvar magnetického pole přímého vodiče protékaného proudem známe popsali jsme si ho magnetickými indukční čárami. Teď drát ztočíme do kruhu a magnetická indukce se uvnitř kruhu bude sčítat, bude to vipadat jako bychom na drát navlékali prstence, takže největší hustota magnetických indukčních čar bude uprostřed cívky.

Bezpečnost: POZOR v podstatě jsme baterii zkratujeme, proto držíme konce drátu na baterii jen po dobu nutnou pro vychýlení střelky a přikládáme maximálně dvě baterie za sebou, protože jinak by se drátek mohl až rozžhavit a nás popálit.Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  25 - 35 minut rozhodující je doba přípravy  pokusu.

Potřeby: cca metr drátu lépe silnější stačí 1,5 mm2, dvě baterie 1,5V, papírová krabice jako stoleček, železné piliny, tužka a papír

Popis pokusu: Nejlépe je drát stočit na nějaké trubce (třeba na ruličce od toaletního papíru) do spirály, pak v pravidelných rozestupech propíchat papírovou krabici a spirálu na ni natočit. Krabici posypeme jemně pilinama a ke koncům drátu cívky připojíme v serii dvě baterie a na krabici poklepeme. Piliny by se měly zmagnetizovat a po poklepání už jako malé magnety natočit ve směru indukčních čar. 

Video.

 

Na závěr: Pokud vám to nepůjde zmenšete průměr cívky, naviňte ji třeba na násadu od smetáku.

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 10x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.