Magnetizmus - zkoumání dvou magnetů

V tomto pokusu si pomocí magnetických indukčních čar popíšeme tvar magnetického pole dvou magnetů a ukážeme si kde je tvar pole lineární tedy přímočarý. Ke zkoumání použijeme opět kompas.

 

Teorie - Princip 

Tvar indukčních čar, kterým popisujeme magnetické pole je závislý na uspořádání magnetů, tedy na tom jak je k sobě natočíme a jak je dáme daleko od sebe. Pokud je dáme blízko sebe a protipóly k sobě, projde čára  mezi póly magnetů rovně a křivky se budou uzavírat mezi druhými stranami magnetů okolo obou magnetů. Magnety se budou přitahovat. Dáme-li je k sobě stejnými póly, bude se u každého magnetu vycházet křivka ze severního pólu a vracet se do svého jižního pólu akorát na straně, kde jsou stejné póly natočeny k sobě bude tvar plošší. Orientace (směr čar) je taková, že vždy kreslíme šipku od severního pólu směrem k jižnímu, tím udáváme směr .

Bezpečnost: Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  15 - 25 minut rozhodující je doba zpracování

Potřeby:  více magnetů stejného tvaru a velikosti, kompas, lepidlo či plastelína, tužka a papír

Popis pokusu:  

 Mírně od středu papíru položíme jeden magnet a na druhou stranu od středu druhý magnet, je potřeba je nějak zajistit aby se neposunovaly. Poté přiložíme na papír kompas a uděláme čáru  vedle kompasu ve směru střelky, posuneme kompas a opět uděláme čáru ve směru střelky, takto prozkoumáme tvar magnetického pole na celém papíře.

 

Pozor: U slabých magnetů může kompas více reagovat na magnetické pole Země, proto je lepší dát třeba tři za sebe.

Video:

 

Závěr:   Zkuste si nakreslit magnetické pole dvou magnetů natočených proti sobě souhlasnými póly.

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 6x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.