Pokud chcete využívat magnetických sil způsobených elektrickým proudem protékajícím vodičem, musíme znát jeho tvar. Je to základ pro konstrukci všech přístrojů a zařízení na elektromagnetickém principu. Znalosti využijeme při konstrukci motorů, reproduktoru a dalších různých přístrojů a zařízení. Nejlépe to zjistíme vlastním prozkoumáním, metod je více, ale opět použijeme kompas.
Teorie - Princip
Tvar magnetického pole přímého vodiče protékaného proudem popíšeme opět magnetickými indukční čárami, které jsou to v tomto případě uzavřené neprotínající se soustředné kruhy, kde vodič je ve středu, orientované jsou buď levotočivě nebo pravotočivě podle toho jak protéká proud. To je dáno Ampérovým pravidlem pravé ruky, které zní: Jestliže palec pravé ruky ukazuje směr elektrického proudu ve vodiči, pak pokrčené prsty ukazují orientaci magnetických indukčních čar. . Siločáry zde tedy nevystupují ani nevstupují do pólů, ty zde nejsou. Hustota (počet čar procházejících skrz jednotkový kolmý element plochy), neboli velikost magnetické indukce s rostoucí vzdáleností od vodiče klesá. A absolutní velikost (velikost bez udání směru) je dána poměrem proudu k vzdálenosti.
Bezpečnost: POZOR v podstatě jsme baterii zkratujeme, proto držíme konce drátu na baterii jen po dobu nutnou pro vychýlení střelky a přikládáme maximálně dvě baterie za sebou, protože jinak by se drátek mohl až rozžhavit a nás popálit.Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.
Doba trvání pokusu: 15 - 25 minut rozhodující je doba zpracování, k pokusu není potřeba příprava.
Potřeby: cca metr drátu lépe silnější stačí 1,5 mm2, dvě baterie 1,5V, papírová krabice jako stoleček, kompas, tužka a papír
Popis pokusu: Na krabici položíme papír a krabici propíchneme i s papírem uprostřed a drát dole vytáhneme. Druhou stranu drátu se snažíme natvarovat tak aby trčel alespoň 20 cn nad krabycí, pak jej ohneme a dále natvarujeme, tak aby jsme mezi oba konce mohli přiložit baterie. Na papír položíme kompas a na chvilku připojíme baterie k drátu, sledujeme jak se natočila ručička kompasu, barerie pustíme. Zakreslíme směr natočení ručičky kompasu šipkou od severu k jihu. Kompas posunujeme postupně v kruhu a celé opakujeme tolikrát dokud neobjedeme kolem dokola.
Video.
Na závěr: Baterie přikládáme stejně během jednoho měření, ale může te si vyskoušet v dalším měřejí, že se směr otočí s otočením směru proudu, tedy polarity napětí.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.