Elektrický obvod

Pojem elektrický obvod nás bude provázet ve všech pokusech z elektřiny. Proto nebude na škodu si jej trochu popsat a udělat první pokus 

Historie

První elektrický obvod mohl vzniknout teprve po objevení stálého elektrického zdroje proudu, tedy po objevu Voltova sloupu kolem roku 1800. Druhou základní část elektrického obvodu tvoří spotřebič, kterým může být cokoliv a odhadnout první je nemožné.

Teorie - Princip

Již víme, co musí elektrický obvod obsahovat, je to zdroj elektrického proudu a spotřebič. Většinou jsou tyto součásti propojeny vodiči. Pro zajištění bezpečnosti a pohodlí většina elektrických obvodů obsahuje vypínač, nebo pokud se obvod spojuje jen krátkodobě tak spínač či tlačítko.

Ve stejnosměrném obvodě (baterie je vždy stejnosměrný zdroj proudu) má zdroj (baterie) dva póly plus (+) a mínus (-) , každá baterie má také své typické napětí jehož jednotkou je volt značíme V. Jedna tužková baterie má napětí 1,2 V až 1,5 V podle toho jakého je typu, pokud baterie skládáme za sebe napětí se sčítají. Proto aby spotřebič správně fungoval, musí mít baterie takové napětí na nějž je spotřebič konstruován. Například pokud připojím k žádovce na 4,5 V baterii o napětí 1,5 V  žárovka se nerozsvítí, pokud však na žárovku na 1,5 V připojím baterii s napětím 4,5 V žárovka vydá záblesk během nějž vlákno shoří a žárovka se zničí.  

BEZPEČNOST:  S dostupnými stavebnicemi na trhu by se Vám nemělo nic stát, ale ani v případě vlastích konstrukcí nehrozí ztráty na životech. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba potřebná pro přípravu:  5 minut pokud vše máte, jde spíše o přípravu

Doba trvání pokusu: 10 minut, záleží kolikrát  bude měnit zapojení

Potřeby -  minimálně:  zdroj - baterie , spotřebič - žárovka nebo leddioda, propojovací kabely, vypínač, použít můžeme také jakoukoliv elektrotechnickou stavebnici např. Boffin, Voltík, elektro Merkur, atd.

Popis pokusu:  Baterii nebo několik baterii v sérii plus pólem připojím k vypínači, je rozepnutý (vypnutý). Druhý kontakt vypínače propojíme se spotřebičem, nejčastěji žárovkou nebo motorkem s vrtulkou. Na konec druhý vývod spotřebiče spojíme se záporným póle baterie. Pokud je vše v pořádku, tedy máme správně zapojený obvod, není prasklá žárovka nebo vybitá baterie a napětí baterie odpovídá spotřebiči, tak po sepnutí vypínače se žárovka rozsvítí. 

Video

 

Závěr:  Pokud máte nějakou stavebnici můžete různě měnit spotřebiče nebo je zkusit řadit paralelně.

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 18x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.