Magnetizmus - magnet

Co je to magnetizmus a jak vzniká, pokud je toto na Vás zatím složité, alespoň prozkoumejte pokojíček, byt, zahradu a zjistěte co je a co není magnet.

Historie

Magnet znají lidé několik tisíc let, asi nejstarší zmínky a poznání učinili v Přední Asii ve městě Magnésia pod Sipylem (dnešní Manisa), obydleném převážně osadníky z Thessalie (tedy Magnéty!),neboť právě zde byla bohatá naleziště minerálu magnetovce  (magnetitu), který obsahuje až 70 procent oxidů železa a  funguje jako přirozený magnet. A proto právě zde mohli učinit první poznatky  o magnetizmu a magnetických silách. A protože se člověk poprvé setkal s působením sil, které nejsou mechanické povahy ani způsobené lidskou silou, byl magnetizmus velkou záhadou se spoustou tajemných teorií okolo. K opravdovému poznání podstaty však došlo až s příchodem Einsteinovy teorie relativity, která  ukázala skutečný původ magnetických sil a jejich podmíněnost silám elektrickým. 

Teorie - Princip

Pro začátek by nám mohlo stačit, že magnetizmus - magnetické síly jsou způsobeny elektrony v materiálech (v atomech), a aby vznikl magnet musí být možnost elektrony v atomech  natočit stejným směrem a pak tak musí zůstat. Magnety lze vyrábět pouze z magnetických materiálů, které natočení elektronů dovolí, pokud se dá vyrobit trvalý magnet je materiál označován jako magneticky tvrdý, pokud zmagnetizovaný materiál  funguje jako magnet jen chvilku označujeme materiál jako magneticky měkký, ostatní materiály jsou nemagnetické. Nelze z nich magnet vyrobit a ani se k nim magnet nepřitáhne.  

BEZPEČNOST: Magnety nezkoušíme na elektronice (televize, počítače, rádia) mohli by se zničit, také magnety neposouváme, abychom nepoškrábali lesklé plochy.  Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba potřebná pro přípravu:  minutu pokud vše máte

Doba trvání pokusu: třeba jen minutu, záleží jak dlouho si chcete hrát

Potřeby:  magnet, třeba na magnetické tabule, postačí i z jakékoli stavebnice  

Popis pokusu: Magnet přikládáme k různým věcem zjišťujeme zda se přichytí, zkoušíme a pozorujeme.

Video

Na závěr: K čemu jste dospěli?  Přestože se magnet přichytí ke všem železným předmětům, přichytí se i k nerezovému hrnci ?  

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 6x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.