Elektromagnet

Elektromagnet je součástí každého elektrického točivého stroje, proto si jej vyrobíme, řekneme a ukážeme jak spolu souvisejí některé veličiny. 

Teorie - Princip 

Tvar magnetického pole cívky známe a víme, že největší hustota magnetických indukčních čar je uprostřed cívky.  Pro zlepšení vlastností elektromagnetu doprostřed vložíme železné jádro nebo šroub, protože  železo má menší magnetický odpor než vzduch a lépe se v něm šíří magnetické pole vytvořené cívkou.

Bezpečnost: POZOR v podstatě baterii zkratujeme, proto držíme konce drátu na baterii jen po dobu nutnou prozměření síly a přikládáme maximálně dvě baterie za sebou, protože jinak by se drátek mohl až rozžhavit a nás popálit.    Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  25 - 35 minut rozhodující je doba Výroby elektromagnetu.

Potřeby: 2 x 1,5 metru drátu buď lakovaný z nějakého rozebraného motoru či transformátorku nebo třeba zvonkový drát, 2 x velký hřebík nebo šroub, dvě baterie 1,5V, lepící páska, kuchyňská váha nejlépe digitální s rozlišením na gramy, jednoduchý stojánek, vhodný je multimetr k měření proudu,

Popis pokusu: Šroub nebo hřebík obmotáme jednou lepící páskou, pak na hřebík navineme několik závitů z jednoho z drátů zafixujeme lepenkou (počet závitů si spočítáme a zapíšeme) a přesněj navineme  druhé vinutí o stejném počtu závitů a drát opět zafixujeme lepenkou (opět si počet závitů  spočítáme a zapíšeme, pozor je i při stejné délce drátu jiný). Nějakým způsobem zavěsíme elektromagnet  na stojánek nad váhu na, kterou položíme druhý šroub (mezi škoubem na váze a šroubem v elektromagnetu je mezera cca 1 mm). Zapneme váhu a k cívce ke koncům jednoho drátu přiložíme  jednu baterii a sledujeme okolik se nadlehčil (k elektromagnetu přitáhl) hřebík na váze, pak zkusíme připojit dvě baterie a to samé opakujeme s oběma vinutimi zapojenými za sebou a vedle sebe.  Výsledky se budou různě lišit a některá zapojení zase vykážou stejný výsledek. K odhalení závislostí je dobré měřit proud.  Síla elektromagnetu je závislá na součinu  počtu závitů a proudu. Pozor pozor dvojnásobný počet závitů má dvakrát větší odpor a tedy protéká poloviční proud !!!!! 

Video.

Na závěr: Pokus je na videu popsám obsáhleji, protože textem by to bylo na pět stránek.

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 13x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.