Elektřina v kovech II - Teorie pro otrlé

Už slovo elektřina může v někom vyvolávat rozpaky, ale  tímto pojmem si označíme jevy vyvolané působením elektrického náboje a elektromagnetického pole. A v druhé části se budeme věnovat elektromagnetickému působení elektronu.

Za všechny jevy elektromagnetického pole může elektron. Pro zopakování uvádím, že si ho můžeme představit jako malou kuličku záporného náboje, která se točí okolo své osy, čímž je miniaturním magnetem. Jak jsme si řekli, pokud je ke kovovému vodiči přiloženo napětí, tak  ze strany, kde je elektronů více do vodiče začnou proudit a na druhé straně vodiče, kde je jich málo vyskakovat. Po přiložení napětí se tedy chaotický pohyb elektronů rychlostí světla mění v uspořádaný pohyb elektronů, který je však velice pomalý přibližně centimetry za sekundu. Při pohybu jedním směrem se stane ještě jedna důležitá věc, dojde k natočení osy rotace elektronu  jedním  směrem. A tím ke vzniku magnetického pole v okolí vodiče protékaného proudem, to je dáno součtem magnetických sil od všech elektronů, které se při chaotickém pohybu elektronů doposud rušily.

Teď víme jak vzniká magnetické pole v okolí vodiče, ale pro nás je důležité znát i druhou stránku věci, kdy pomocí pohybu magnetu nad vodičem donutíme elektrony k pohybu a tedy vzniku ELEKTRICKÉHO PROUDU a tím také vzniku ELEKTRICKÉHO NAPĚTÍ, protože na jedné straně vodiče je elektronů pak více a na druhé méně.

Na závěr si řekneme, že magnetické síly trvalých magnetů mají elektrony ve své struktuře natočeny také jedním směrem, ale nepotřebují k tomu uspořádaný tok elektronů, což je výhoda..

 Tak a můžeme se vrhnout na všechny pokusy s elektrickým napětím a proudem, protože už všemu rozumíme, tedy skoro všemu. 

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 12x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.