Elektřina v kovech - Teorie pro otrlé

Už slovo elektřina může v někom vyvolávat rozpaky, ale tímto pojmem si označíme jevy vyvolané působením elektrického náboje a elektromagnetického pole.

Začneme trochu hrubě, kovová vazba se vyznačuje tím, že atomy kovů u sebe drží v krystalové mřížce díky vazbám působícím mezi kationty. Kov tedy nepotřebuje k vazbě elektrony ve valenční vrstvě a proto se tyto elektrony mohou volně pohybovat v krystalové mřížce. Pohyb elektronů  v kovu si můžeme představit jako pohyb plynu v trubce, proto  hovoříme o tzv. elektronovém plynu. Pokud není ke kovu přiloženo napětí elektrony se v kovu pohybují chaoticky podobně jako částice při braunově pohybu.

Samotný elektron je nejmenší kousek záporného náboje a nejde tedy dále dělit, kromě toho se elektron točí kolem své osy má tzv. spin. Tím se elektron navíc stává nejmenší magnetickou částicí.

Teď trochu odbočíme a řekneme si něco o kladně nabitých a záporně nabitých tělesech. Prakticky o tom jak je těleso nabité rozhoduje jestli tam je nadbytek nebo nedostatek elektronů, tedy obsahuje-li těleso nadbytek elektronů je nabito záporně, protože elektron je nositel záporného náboje. Jsou-li z tělesa naopak odebrány elektrony je těleso kladně nabyté, prakticky tedy neexistují volné kladně nabité elektrické částice a tedy o tom jak je těleso nabité rozhodují jenom elektrony.

A dostáváme se k ELEKTRICKÉMU NAPĚTÍ, které se definuje jako rozdíl potenciálu (neboli rozdíl hladin elektronů), v tom smyslu, že někde jich je hodně a někde málo. A protože všechny systémy na světě chtějí být v rovnovážném stavu, tak platí, že z místa kde je hodně elektronů se budou chtít elektrony přesunout do místa kde jich je málo, dokud se hladiny, tedy množství v objemu nevyrovnají, jedná se o elektro statické působení. Čím větší je ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ (rozdíl potenciálů) tím větší je síla (tlak) na elektrony, aby se přesunuli z vyšší hladiny s nadbytkem elektronů do místa s nízkým výskytem elektronů.

Tak a máme tu ELEKTRICKÝ PROUD, který nám charakterizuje množstvÍ v jakém se elektrony najednou přesouvají. To v jakém množstvý se najednou elektrony přesouvají pak záleží nejen na tlaku , který je na ně vyvýjen, ale také na tom kolik překážek a v jaké délce musejí po cestě překonat.

Těm překážkám souhrně říkáme ELEKTRICKÝ ODPOR.

Je to srovnatelné s proudem vody viz. pokus s analogií Tlak vody vs. Elektrické napětí 


Příště přidáme ještě magnetické vlastnosti a naplno se pustíme do pokusů s elektřinou.

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 9x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.