Šíření světla II

Jak se šíří světlo ví každý od malička, jen si to neuvědomujeme. Teď prosím pozor, aby se Vám z toho nezamotala šiška.

Teorie - Princip: Sluníčko z obrázků tedy bereme jako bodový zdroj světla, kde paprsky vystupují kolmo k tečně v každém místě koule. Je to jednoduché a není nad čím bádat, ale pokud máte ve stínítku několik otvorů a ještě několik zdrojů světla, tak může být poněkud namáhavé odvodit odkud světlo na stěnu dopadá.

Bezpečnost: Pokud pokus provádíme se svíčkami, tak pracujeme na nehořlavých podložkách a nespalte se. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  15 - 25 minut, dle hloubky zkoumání jednoduchého, ale zákeřného pravidla i déle.

Potřeby: dvě svíčky (popřípadě alespoň jedna svítina), stínítko (černá čtvrtka, kus kartonové krabice ), matnice (bílá čtvrtka, nebo bílá zeď), kostky nebo stojánek na papír 

Popis pokusu: Do stínítka uděláme doprostřed otvor ve výšce plamene. Zapálíme svíčku cca 10 až 20 cm od ní postavíme stínítko a za něj cca 20 až 50 cm postavíme matnici. Pohybujeme svíčkou zleva doprava, dopředu dozadu a sledujeme kam dopadá světlo na matnici  procházející skrz otvor ve stínítku. Dále přidáme další zdroj světla (svíčku) a sledujeme opět kam dopadá světlo. A na konec ve stínítku uděláme ještě jeden otvor.

Video 

Na závěr: Nezblbněte z toho a nic nezapalte.

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 12x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.