Šíření světla

 Jak se šíří světlo ví každý od malička, jen si to neuvědomujeme. Na většině dětských obrázků je nakresleno sluníčko, které je zobrazeno jako koule s paprsky. Takže hurá na pokus se svíčkami.

Teorie - Princip

Sluníčko z obrázků tedy bereme jako bodový zdroj světla, kde paprsky vystupují kolmo k tečně v každém místě koule, tzv. radiálně (paprskovitě). Je to jednoduché a není nad čím bádat, přesto si to ukážeme na jednoduchém pokusu.

Bezpečnost: Pokud pokus provádíme se svíčkami, tak pracujeme na nehořlavých podložkách a nespalte se. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání pokusu:  5 minut včetně přípravy.

Potřeby:  svíčka nejlépe čajovka (popřípadě  svítilna), plechovka od piva, nehořlavá podložka (dlaždice či stojánek na svíčku), nůžky a zápalky, hodí se i pracovní kožená rukavice;

Popis pokusu:  Plechovku cca ve 3/4 výšky propíchneme a horní část odstřihneme, pak plechovku po obvodu nastříháme jako sluníčko ( paprsky široké cca 2 mm mezeru mezi nimi necháváme cca 2 cm). Paprsky ohneme nahoru nebo odstřihneme a potom ještě propíchneme dno, vznikne vlastně komínek.  Nakonec zapálíme svíčku a přiklopíme plechovkou, pokud je šero nebo tma měli bychom mít sluníčko na podložce jako na  dětském obrázku. Plechovkou můžete v rukavici otáčet, ale hlavně se nespalte!

Video


 

 

  

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 19x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.