
Jak se šíří světlo ví každý od malička, jen si to neuvědomujeme. Na většině dětských obrázků je nakresleno sluníčko, které je zobrazeno jako koule s paprsky. Takže hurá na pokus se svíčkami.
Teorie - Princip
Sluníčko z obrázků tedy bereme jako bodový zdroj světla, kde paprsky vystupují kolmo k tečně v každém místě koule, tzv. radiálně (paprskovitě). Je to jednoduché a není nad čím bádat, přesto si to ukážeme na jednoduchém pokusu.
Bezpečnost: Pokud pokus provádíme se svíčkami, tak pracujeme na nehořlavých podložkách a nespalte se. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.
Doba trvání pokusu: 5 minut včetně přípravy.
Potřeby: svíčka nejlépe čajovka (popřípadě svítilna), plechovka od piva, nehořlavá podložka (dlaždice či stojánek na svíčku), nůžky a zápalky, hodí se i pracovní kožená rukavice;
Popis pokusu: Plechovku cca ve 3/4 výšky propíchneme a horní část odstřihneme, pak plechovku po obvodu nastříháme jako sluníčko ( paprsky široké cca 2 mm mezeru mezi nimi necháváme cca 2 cm). Paprsky ohneme nahoru nebo odstřihneme a potom ještě propíchneme dno, vznikne vlastně komínek. Nakonec zapálíme svíčku a přiklopíme plechovkou, pokud je šero nebo tma měli bychom mít sluníčko na podložce jako na dětském obrázku. Plechovkou můžete v rukavici otáčet, ale hlavně se nespalte!
Video
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.