Závislost pohltivosti na barvě tělesa

 Závislost pohltivosti neboli absorbce tepla ze záření je dána barvou tětesa. Všichni víme, že černé auto je v létě mnohem více rozpálené než třeba bílé.

Teorie - Princip

S tímto pokusem souvisí pojem absolutně (dokonale) černého tělesa, které (z definice) pohlcuje veškeré záření dopadající na jeho povrch nezávisle na vlnové délce a (barvě světla)  pro které je tudíž pohltivost - absorptance α =1, obecně nezáleží jen na barvě povrchu, ale i na tom jestli je povrch lesklý či matný a také na hrubosti či hladkosti povrchu. Jak vidno černá barvě nejvíce pohlcuje a naopak bílá obecně nejvíce odráží, takže absorptance α se blíží nule.

BEZPEČNOST : Chráníme před koncetrovaným světlem hlavně oči !!! Dáváme pozor, abychom něco nezapálili. Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba potřebná pro přípravu: minimální

Doba trvání pokusu:  třeba jen minutu, záleží na tom jak Vám bude svítit slunce

Potřeby:  lupa,  papír, tužka

Popis pokusu: Na papír nakreslíme tečku. Přiložíme lupu tak, aby svazek dopadajícího světla byl co nejužší a dopadal na čistý papír, čekáme jestli papír zapálíme. Potom zkusíme zaměřit svazek a tmavou tečku a čekáme jestli začne papír hořet, pokud ano okus se povedl.

Video:


Na závěr: Můžete také zkusit zapálit troud trávy či jemného chroští a uvařit si oběd.

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 5x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.