Odraz světla

Odraz paprsku světla je velice jednoduchý jev, ale je třeba si uvědomit, že odraz obrazu předmětu je již několik paprsků a ty mohou dopadat z několika směrů. 

Teorie - Princip 

Paprsek světla se od roviny dopadu (zrcadla) odrazí pod stejným úhlem pod jakým dopadl, měřeno od kolmice roviny v místě dopadu, u zaoblených předmětů od kolmice tečny v místě dopadu.

Bezpečnost: Nikdy si ničím nesvítíme do očí a nikdy nikdy si do očí nesvítíme jakýmkoliv laserovým zdrojem záření, je jedno jedná-li se o ukazovátko či jiný předmět. Hrozí okamžité a nevratné poškození zraku!!! Pozor obyčejné sluneční brýle Vás nijak neochrání !!!

Doba trvání pokusu:  5 minut

Potřeby: Laserové ukazovátko či baterka s laserem, zrcátko, štos papíru, či  hranatá sklenice či kádinka s vodou a pár kapkami mléka,

Popis pokusu: Laserové ukazovátko přiložíme ke štosu papíru tak, aby paprsek ležel na papíru, pak jej uvidíme a přes zrcátko můžeme zkusit kam se odrazí.Pokus můžeme uskutečnit také tak , že do hranaté nádoby nalijeme trochu vody s pár kapkami mléka, do které budeme svítí laserovým ukazovátkem a paprsek se tím zviditelní, dále postupujeme jako v předchozím případě.

Video.

 

 

Na závěr: Je opravdu důležité si uvědomit kudy prochází osa odrazu - dopadu. Je to základním předpokladem pro pochopení všech dalších jevů, které budeme pozorovat.

 

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 18x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.