Pokusy s kyvadlem jsou mnohem zajímavější než si myslíte, vzhledem k jednoduchosti pokusu a nenáročným pomůckám, můžete provést spoustu měření a zjišťovat závislost mezi délkou kyvadla a dobou kyvu.
Historie
Už v roce 1638 Galileo Galilei popsal v souhrnném díle, že počet kmitů kyvadla v čase nezávisí na materiálu z kterého je vyroben (tedy na tom kolik váží), ale na tom jak je kyvadlo dlouhé. Což vedlo k tomu , že se podle něj začal měřit čas a to velice přesně. Do té doby vědci používali k měření třeba počítání tlukotu srdce, nebo kapání vody z děravé nádoby.
Teorie - Princip
Jak jsme si už řekli, doba kmitu je závislá na délce kyvadla, doba kmitu se také nemění s velikostí výchylky. Tyto předpoklady nám umožňují dělat pokus s čímkoli a vaše a naše výsledky se musejí shodovat pokud jste přesně měřili. Ještě si uvedeme vzorec pro výpočet doby kyvu.
Doba jednoho kyvu zjednodušeně t [ s ] = Π x √ ( l / g)
Tedy Π - ( pí )je přibližně 3,14,
l - je délka kyvadla v metrech,
g - je tíhové zrychlení přibližně 9,81
Doba potřebná pro přípravu: záleží na době stavby kyvadla
Doba trvání pokusu: třeba jen minutu, záleží na tom jak umíte počítat a měřit.
Potřeby:
- kus provázku délky 70 cm až 2,5 metru
- závaží ( kulička, kostka, cokoliv)
- stojan (něco, k čemu kyvadlo přivážete)
- stopky (hodinky)
Popis pokusu: K závaží přivážeme provázek, který na druhé straně připevníme ke stojanu (můžeme ho přivázat k jídelnímu noži, ten dát přes hranu stolu a zatížit knihou). Vychýlíme kyvadlo a měříme. Nejvhodnější je měřit 100 kyvů, aby chyba měření byla co nejmenší. Nejméně však měřte 10 kyvů. Měřte samozřejmě různě dlouhá kyvadla a sledujte změnu doby trvání kyvu, zkuste různé velikosti výchylek a různě těžká závaží. Nejviditelnějšího důkazu dosáhnete, když si zavěsíte dvě různě dlouhá kyvadla vedle sebe a vychýlíte je najednou, nebo naopak dvě stejně dlouhá kyvadla a vychýlíte je současně s různou výchylkou.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.