Kyvadlo

Pokusy s kyvadlem jsou mnohem zajímavější než si myslíte, vzhledem k jednoduchosti pokusu a nenáročným pomůckám,  můžete provést spoustu měření a zjišťovat závislost mezi délkou kyvadla a dobou kyvu. 

Historie

Už v roce 1638 Galileo Galilei popsal v souhrnném díle, že počet kmitů kyvadla v čase nezávisí na materiálu z kterého je vyroben (tedy na tom kolik váží), ale na tom jak je kyvadlo dlouhé. Což vedlo k tomu , že se podle něj začal měřit čas a to velice přesně. Do té doby vědci používali k měření třeba počítání tlukotu srdce, nebo kapání vody z děravé nádoby.

Teorie - Princip 

Jak jsme si už řekli, doba kmitu je závislá na délce kyvadla, doba kmitu se také nemění s velikostí výchylky. Tyto předpoklady nám umožňují dělat pokus s čímkoli a vaše a naše výsledky se musejí shodovat pokud jste přesně měřili. Ještě si uvedeme vzorec pro výpočet doby kyvu. 

Doba jednoho kyvu zjednodušeně    t [ s ] =  Π x  √ ( l / g)

Tedy Π - ( pí )je přibližně 3,14, 

         l - je  délka kyvadla v metrech, 

         g - je tíhové zrychlení přibližně 9,81 

 

Doba potřebná pro přípravu: záleží na době stavby kyvadla

Doba trvání pokusu:  třeba jen minutu, záleží na tom jak umíte počítat a měřit.

Potřeby:  

 - kus provázku délky 70 cm až 2,5 metru  

 - závaží ( kulička, kostka, cokoliv)

 - stojan (něco, k čemu kyvadlo přivážete)

 - stopky (hodinky)

Popis pokusu: K závaží přivážeme provázek, který na druhé straně připevníme ke stojanu (můžeme ho přivázat k jídelnímu noži, ten dát přes hranu stolu a zatížit knihou). Vychýlíme kyvadlo a měříme. Nejvhodnější je měřit 100 kyvů, aby chyba měření byla co nejmenší. Nejméně však měřte 10 kyvů. Měřte samozřejmě různě dlouhá kyvadla a sledujte změnu doby trvání kyvu, zkuste různé velikosti výchylek a různě těžká závaží. Nejviditelnějšího důkazu dosáhnete, když si zavěsíte dvě různě dlouhá kyvadla vedle sebe a vychýlíte je najednou, nebo naopak dvě stejně dlouhá kyvadla a vychýlíte je současně s různou výchylkou. 


Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 11x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.