Auto v lahvi?

Auto v lahvi.

Je zřejmé že hrdlem neprojde a slepené z kousíčků také není. Přestoře se může zdát rozpůlení lahve technicky obtížné, je tomu naopak. I bez speciálního nářadí to jde pomocí vnitřního pnutí způsobeného teplem  zvládnout do tří minut.

Teorie - princip

Možná se Vám někdy stalo, že jste při vaření čaje nalili do sklenice horkou vodu a ona praskla. A přesne tohoto principu, kdy po prudkém zahřátí dojde k většímu teplotnímu roztažení materiálu na straně prudce ohřáté oproti straně skla z druhé strany využijeme. Prudkým ohřátím dojde k velkému vnitřnímu pnutí a nakonec k prasknutí. Pokud lahev nařízneme nebo spíše poškrábe, dojde k prasknutí v onom oslabeném místě.

BEZPEČNOST : Chráníme hlavně oči !!!  Používáme ochranné brýle!!!  Proti pořezání rukavice.

Doba trvání: 5 - 10 minut, příprava podle použitých potřeb

Potřeby: Ochrané brýle,  skleněná láhev či sklenička od tatarky a podobně, svíčka, zápalky, řezátko na sklo (zakoupeno v železážství za 40 Kč) pro samotný ověřovací pokus stačí i křemičitý (tvrdý) kámen, pokud chcete používat tohoto postupu k výrobě pokusnických pomůcek tak ještě: smirkový papír na textilní podložce a něco čím přesněni budete provádět řezy (vyrobili jsme si z merkuru jednoduchý stojánek), a samozřejmě AUTÍČKO  

Popis pokusu: Na skleněné lahvi uděláme pomocí řezáku nebo kamene kolem dokola rýhu. Pak zapálíme svíčku a rýhu nahříváme v plameni a lahví přitom otáčíme dokud nepraskne. Potom můžeme do lahve vložit autíčko a lahev slepit průhlednou páskou a máme auto v lahvi. Prodávají se i lepidla na sklo, kdy není po slepení prasklina téměř vidět ( v lepidle se paprsky světla lámou stejně jako ve skle ). Pokus chcete použít nadělené nádobky a hrdla k dalším pokusům zabrousíte hrany smirkovým papírem.

Video.

Na závěr: Je to opravdu rychlé a jednoduché, lze takto vyrobit třeba i lucernu.

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení Hodnoceno: 24x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.