Je zřejmé že hrdlem neprojde a slepené z kousíčků také není. Přestoře se může zdát rozpůlení lahve technicky obtížné, je tomu naopak. I bez speciálního nářadí to jde pomocí vnitřního pnutí způsobeného teplem zvládnout do tří minut.
Teorie - princip
Možná se Vám někdy stalo, že jste při vaření čaje nalili do sklenice horkou vodu a ona praskla. A přesne tohoto principu, kdy po prudkém zahřátí dojde k většímu teplotnímu roztažení materiálu na straně prudce ohřáté oproti straně skla z druhé strany využijeme. Prudkým ohřátím dojde k velkému vnitřnímu pnutí a nakonec k prasknutí. Pokud lahev nařízneme nebo spíše poškrábe, dojde k prasknutí v onom oslabeném místě.
BEZPEČNOST : Chráníme hlavně oči !!! Používáme ochranné brýle!!! Proti pořezání rukavice.
Doba trvání: 5 - 10 minut, příprava podle použitých potřeb
Potřeby: Ochrané brýle, skleněná láhev či sklenička od tatarky a podobně, svíčka, zápalky, řezátko na sklo (zakoupeno v železážství za 40 Kč) pro samotný ověřovací pokus stačí i křemičitý (tvrdý) kámen, pokud chcete používat tohoto postupu k výrobě pokusnických pomůcek tak ještě: smirkový papír na textilní podložce a něco čím přesněni budete provádět řezy (vyrobili jsme si z merkuru jednoduchý stojánek), a samozřejmě AUTÍČKO
Popis pokusu: Na skleněné lahvi uděláme pomocí řezáku nebo kamene kolem dokola rýhu. Pak zapálíme svíčku a rýhu nahříváme v plameni a lahví přitom otáčíme dokud nepraskne. Potom můžeme do lahve vložit autíčko a lahev slepit průhlednou páskou a máme auto v lahvi. Prodávají se i lepidla na sklo, kdy není po slepení prasklina téměř vidět ( v lepidle se paprsky světla lámou stejně jako ve skle ). Pokus chcete použít nadělené nádobky a hrdla k dalším pokusům zabrousíte hrany smirkovým papírem.
Video.
Na závěr: Je to opravdu rychlé a jednoduché, lze takto vyrobit třeba i lucernu.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.