Mlha v lahvi?

Pokud si chcete vyrobit v lahvi mlhu, tak vyzkoušejte tento pokus, pokud jezdíte na kole nebo máte aspoň pumpičku na míč, tak se na to můžete vrhnout, neboť už máte téměř vše potřebné.

Teorie - princip

Pokud plynu prudce zvětšíme objem (snížíme tlak), tak dojde k jeho ochlazení a páry v něm obsažené zkondenzují a tak vznikne mlha. Musí to být opravdu rychlé, abychom ten děj mohli považovat za adiabatický, tedy že se nestačí ten plyn mezi tím ohřát například od lahve. Naopak pokud plyn prudce stlačíme dojde k jeho silnému zahřátí. Prvního jevu se využívá v ledničkách a mrazácích, ale tam je to roztahování (expanze) plynu trvalá, takže nevadí že dochází k ochlazování mrazničky. Druhého jevu se využívá v naftových motorech, kdy vzduch je tak prudce stlačen, že zapálí naftu.  Samozřejmě, že oba jevy jsou na druhou stranu nežádoucí, např. zamrzají pneumatické sbíječky  naopak se musejí chladit kompresory. 

BEZPEČNOST : Chráníme hlavně oči !!! Nekouříme!!!  Nic z toho nepijeme, nelížeme !!! Pak také vyvětráme. Lahev po pokusu vypláchneme a nedáváme ze kamnům či sporáku a jiným zdrojům tepla.

Doba trvání: 5 - 10 minut, záleží jak dlouho budete hledat pumpičku

Potřeby: plastová láhev (ideální je od obyčejného octa), pokud máte jinou lahev tak ještě špunt, pumpičku na míče či kolo, ale s jehlou a líh 

Popis pokusu: Do plastové lahve nalijeme trochu lihu (stačí jednou stříknou) a zavřeme víčkem. Lahví otáčíme a snažíme se, aby líh smočil co nejvíce vnitřku povrchu lahve, tím vzniknou v lahvi páry lihu. Pak do víčka zapíchneme jehlu od pumpičky na míče. Jeden drží lahev víčkem nahoru, druhý pumpuje, až víčko vystřelí (lahev od octa nemá šroubovací, to Vám nevystřelí) tak dojde k prudkému poklesu tlaku a podchlazení par lihu, které zkondenzují vznikne mlha. Pokud víčko nasadíte a budete opět pumpovat, uvidíte, že zkondenzované mikrokapičky lihu se opět vypaří, prudkým stlačení dochází k ohřevu plynu (vzduchu). 

Video. 

Na závěr: Pokus jde několikrát opakovat, aniž byste museli dolévat líh.

 

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 25x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.