Archimédův zákon zná většina lidí, ale víte, že platí i pro plyny. Na dalším jednoduchém pokusu si to názorně předvedeme. Ověřit si to může každý, neboť všechny pomůcky jistě máte doma.
Teorie - Princip
Těleso ponořené do kapaliny i plynu je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny či plynu tělesem vytlačené. Pokud chceme, aby v tomto případě těleso plavalo na hladině plynu, musí být tělěso velice lehké a nejlépe vyplněné lehčím plynem než v kterém plave. Klasický případ dnes již nepraktické realizace tohoto zákona je vzducholoď, létající balón, či pouťový balónek naplněný héliem.
BEZPEČNOST: Chráníme hlavně oči !!! Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.
Doba trvání: 5 - 10 minut, bude záležet jak dlouho budete chtít bubliny houpat
Potřeby: bublifuk, nádoba (kýbl, lavór či akvárko), ocet a jedlá soda, lžička
Popis pokusu: Jak již vyplývá z potřeb těžký plyn na jehož hladině budou bubliny poskakovat bude CO2, takže do nádoby podle velikosti dáme 2 až 5 lžiček sody a 0,5 až 2,5 decilitru octa, počkáme až to vyšumí a padne pěna. Pak bublifukem foukneme bubliny nad nádobu a můžeme pozorovat jak se při dopadu odrážejí jak na trampolíně, někdy se spíš jen tak pohupují, v každém případě zůstanou "viset ve vzduchu" dokud neprasknou.
Video
Alternativně Zkuzte vymyslet jak bubliny naplnit vodíkem, aby odlétly samy nahoru. Také se o to pokoušíme, takže snad někdy příště.
Na závěr: Nej lepších výsledků se u tohoto pokusu dosahuje s velkou nádobou, velký koš na papír nebo 50l barel na vodu.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.