Trampolína pro bubliny

Archimédův zákon zná většina lidí, ale víte, že platí i pro plyny.  Na dalším jednoduchém pokusu si to názorně předvedeme. Ověřit si to může každý, neboť všechny pomůcky jistě máte doma.

Teorie - Princip

Těleso ponořené do kapaliny i plynu je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny či plynu tělesem vytlačené.  Pokud chceme, aby v tomto případě těleso plavalo na hladině plynu, musí být tělěso velice lehké a nejlépe vyplněné lehčím plynem než v kterém plave. Klasický případ dnes již nepraktické realizace tohoto zákona je vzducholoď, létající balón, či pouťový balónek naplněný héliem.  

BEZPEČNOST: Chráníme hlavně oči !!! Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání: 5 - 10 minut, bude záležet jak dlouho budete chtít bubliny houpat

Potřeby:  bublifuk, nádoba (kýbl, lavór či akvárko), ocet a jedlá soda, lžička

Popis pokusu: Jak již vyplývá z potřeb těžký plyn na jehož hladině budou bubliny poskakovat bude CO2, takže do nádoby podle velikosti dáme 2 až 5 lžiček sody a 0,5 až 2,5 decilitru octa, počkáme až to vyšumí a padne pěna. Pak bublifukem foukneme bubliny nad nádobu a můžeme pozorovat jak se při dopadu odrážejí jak na trampolíně, někdy se spíš jen tak pohupují, v každém případě zůstanou  "viset  ve vzduchu" dokud neprasknou.

Video

Alternativně Zkuzte vymyslet jak bubliny naplnit vodíkem, aby odlétly samy nahoru. Také se o to pokoušíme, takže snad někdy příště.

Na závěr: Nej lepších výsledků se u tohoto pokusu dosahuje s velkou nádobou, velký koš na papír nebo 50l barel na vodu.

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 33x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.