Balzám na nervy - Nenewtonská kapalina

Balzámem na nervy se dá popsat zvláštní chování Nenewtonských dilatantních kapalin, které je až neuvěřitelné. Vzhledem k tomu, že náklady na lavór této hmoty se pohybují okolo  40 Kč, doporučuji všem vyzkoušet, mimo jiné má tato hmota vynikající pealingové   účinky.   

Teorie Princip 

Nenewtonovské kapaliny  jsou látky, které se nedeformují působením tlaku průběžně a závisle na jeho velikosti (tzn. že se rychlost jakou se přizpůsobí kapalina třeba tvaru nádoby nebo odteče z nádoby nezávisí na tlaku jaký na ně působí).  Přesto je lze analogicky popsat Newtonovým zákonem

   tedy rovnicí          t = h(D)  . D

kdy  velikost smykového tření t je součinem změny rychlosti D proudění kapaliny a h (D) jež je ovšem tzv. zdánlivá viskozita, která není obecně látkovou konstantou  jako u Newtonských kapalin, ale závisí na rychlosti  deformace nebo tečném napětí.

Dilatantní kapaliny - dilatace je zde charakterizovaná růstem zdánlivé viskozity se vzrůstajícím tečným napětím (houstnoucí tekutiny) Přestože je to jev ojedinělý chovají se tak některé bězné kapaliny např.  škrobové mazy, beton, arabská guma, med a dále většinou speciální barvy a polymerové roztoky.

My si toto zvláštní až neuvěřitelné chování zkusíme na škrobu s vodou.

BEZPEČNOST: Chráníme oči ! Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání: 15 - 30 minut, bude záležetjak moc vás to bude bavit.

Potřeby:  0,250 až 1 kg bramborového lépe kukuřičného škrobu, umyvadlo a 2 až 8 dl vody,  

Popis pokusu: Do umyvadla na 250g (bramborového) škrobu dáme cca 2 decilitry vody lépe méně a pak dolít. Zamícháme pomalu a můžete si hrát a hrát a ......................

Video:

 

Na závěr:   Velice oblíbený pokus vhodný pro všechny věkové skupiny.

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení Hodnoceno: 41x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.