Archimédův zákon

Archimédův zákon zná většina lidí, ale je důležité ho nejen znát. Proto si uděláme pokus na kterém to opravdu pochopíte. Samozřejmě nevynecháme pokus s vajíčkem a slanou vodou. 

Historie

Archimédes žil před více než dvěma tisíci lety. K objevení tohoto zákona ho vedla žádost jeho přítele Hieróna II vládce Syrakus. Chtěl vědět jestli ho zlatník, který mu udělal novou korunu neokradl, přestože královská koruna vážila jeden kilogram jak bylo ujednáno, měl vládce podezření, že je část koruny z jiného materiálu jež ze zlata. Vyřešení  tohoto problému přinesl objev Archimédova zákona.

Teorie - Princip

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná váze kapaliny tělesem vytlačené. Geniálně jednoduché, ale musíme uvědomit, že záleží nejen na objemu tělesa, ale také na hustotě kapaliny.   

BEZPEČNOST: Chráníme hlavně oči !!! Všechny pokusy vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Doba trvání: 15 - 30 minut, bude záležet kolik toho budete zkoumat a jak dlouho Vám zabere výroba přípravku pro měření (stojánek na váhu)

Potřeby:  různě velká a těžká tělesa, provázek, stojánek, váha, nádoba s vodou (kádinka se stupnicí velká tak aby se do ní dali ponořit připravená tělesa ), alternativně vejce, sůl, nádoba s vodou 

Popis pokusu: Na váhu postavíme stojánek a váhu vynulujeme. Na stojánek zavěsíme těleso a zjistíme váhu, potom pod zavěšené těleso dáme nádobu s vodou  a těleso ponoříme. Sledujeme na váze o kolik je těleso lehčí a o kolik stoupla voda v nádobě. Jeden mililitr vody je jeden gram / 1 ml = 1 g /.  Dané měření opakujeme s různými tělesy, poté vodu hodně osolíme a znovu provedeme měření.

Alternativně lze  pokus dělat tak, že do vody vložíme vejce, které se potopí. Začneme do vody sypat sůl a vodu mícháme, po chvilce vejce vyplave, protože voda se solí  je oproti vejci tak hustá, že ho vytlačí ven a vejce plave.    

 Video:

Na závěr, Kromě vody můžete vyzkoušet i jiné kapaliny - olej, líh,atd.. .


Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 46x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.