Pro pochopení popisu fyzikálních zákonů a pokusů potřebujeme znát alepoň základní fyzikální jednotky. Ty slouží k tomu, aby si všichni popisovali a chápali popsané jevy stejně. Začneme silou bez, které se neobejde téměř žadná fyzikální disciplína.
Síla je vektorová veličina, která vyjadřuje míru vzájemného působení těles (věcí ) nebo polí (gravitační, magnetické), to znamená, že je určena velikostí síly a směrem kterým síla působí. Značí se velkým F a šipkou nad ním, neho s pruhem nad ním, nebo pouze zesílením písmene, čímž se označují vektorové veličiny, další je rychlost.
Síla má v soustavě mezinárorních jednotek SI jednotku newton se značkou N, přičemž rozměr síly je kg.m.s-2 . Pro představu pokud zvednete v tašku v níž je 1 kg cukru působíte na ní silou cca 10 N, přesně 9,81N.
Sílou popisujeme jak působení přímým dotykem (např. tahem za provázek či tlačením autíčka) tak i působení na dálku silovým polem (např. gravitace - země přitahuje nákupní tašku, magnetizmus - magnety se přitahují nebo odpuzují).
Výsledek působení Síly se projevuje buď statickými účinky – je příčinou deformace těles např. důlek v plastelíně, zmačkaný blatník u auta. Nebo dynamickými účinky, kde síla je příčinou změny pohybového stavu tělesa (hmotného bodu) např. roztlačíme nebo zastavíme autíčko, projevit se to může změnou velikosti nebo směru rychlosti tělesa.
Video.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.