Padáček

Udělejte svému plyšákovy hezký letecký den a vyzkoušejte si jak funguje padák. Naši 

igráčci dělají ve vzduchu hotový cirkus.

Teorie - princip

Vzhledemk tomu, že na vše co se pohybuje po zemi působí odpor vzduchu (zkuste z okénka u auta nebo vlaku trochu vystrčit ruku dlaní proti směru jízdy) tak i na tělesa padající na zem působí odpor vzduch tzv. vztlaková síla. která působí proti směru pádu, tedy síle způsobené gravitací. Základní vlastnosti pádu (letu)  - rychlost záleží na velikosti plochy, která klade odpor (velikost padáku) a hlavně váze padajícího tělesa.

Pokus: Padáček

Doba trvání pokusu:  15 - 30 minut, dle zručnosti

Potřeby: větší mikrotenová taška ala Tesco, 2,2 metry provázku či bavlnky - nitě nebrat hned se zacuchají, závaží plastelína, plyšák, Igráček

Popis pokusu: Rozstříháme provázek na 4 půlmetrové kusy a zbytek. Dále rozstříháme tašku či pytel tak, aby vznikl čtverec alespoň 40 x 40 cm. V rozích navážeme provázky, na druhé straně je dáme k sobě a 10 cm od konce omotáme zbytkem provázku, tak aby se silnějším taháním za ně dal padák seřizovat, zde také navážeme zátěž. A hurá ven, padák lehce na třikrát složíme a lehce omotáme. Předkloníme se ruce co nejblíže k zemi a švihneme parašutistou s padákem nahoru. Padák by se měl rozvinout cca 6 až 10 metrů nad zemí a parašutista plachtit.  

Video je zpracováváno. 

Na závěr:  Zkuste povytáhnout jeden z provázků a pokus opakujte - jak parašutista padal? Dále můžete povytáhnout  dva vedle - jak padal parašutista tentokrát.

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 30x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.