Vědět jak měřit napětí a hlavně vědět co je to napětí, je pro elektrotechnika důležité asi jako pro člověka znalost používání záchodu.
Mezi oblíbené optické jevy patří duha. Jejím pozorováním můžeme zjistit velice mnoho informací o zdroji světla. Např. Jaký prvek zdroj světla obsahuje. .
Děti si rády stejně jako tatínkové sypou do talíře pepř a sůl, aniž by věděli jakou chuť polívka bude mít. Pokud jste šetřílkové můžete jednoduše sůl od pepře oddělit za pomoci statické elektřiny.
Je to model spíše z dřevní doby, ale předvádí skutečný princip, zážehového motoru, takže trochu výbušný.
Další Jouleuv zákon jeho aplikací si můžete zachránit život. Prý se to v Americe učí v semináři o přežití, takže vhodné i pro skauty.
Je to velice jednoduchý pokus na provedení i pochopení. Při konstrukci elektro-magnetických strojů je dán požadavek na co nejmenší vzdálenost mezi jednotlivými částmi z jednoduchého měření hned pochopíte proč tomu tak je.
Pokračujeme v nejzákladnějších a nejjednodušších pokusech z optiky a podle mě je tento pokus a jeho pochopení jedním z nejdůležitějších poznatků v oboru paprskové optiky. Přitom lze tento pokus provádět jen s dětským laserovým ukazovátkem.
Odraz paprsku světla je velice jednoduchý jev, ale je třeba si uvědomit, že odraz obrazu předmětu je již několik paprsků a ty mohou dopadat z několika směrů.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.