Suchý led - vlastnosti

Protože suchý led je velice oblíbený, tak jsme si ho také vyrobili. Hraní se suchým ledem rozhodně není extrémní pokus ani obzvláště nebezpečné, pozor ovšem na omrzliny  má -76 °C. Jeho výrobu lze považovat za extrémní, protože dochází k prudké změně a pro dospělého to také nebezpečné není. Začneme jeho popisem a pozorováním, což je spíše nuda.

Vlastnosti: Suchý led je označení pro pevné skupenství oxidu uhličitého, který má v této podobě cca - 78,5 °C a méně. Zajímavé je zejména to, že se rovnou vypařuje a to při zmíněné teplotě -78,5°C, tomu to jevu se říká sublimace a takových látek je poměrně málo. Pokud je dostatečný tlak cca 527 kPa tak suchý led začně tát při - 56 °C. V plynné formě  se na zemi vyskytuje v atmosféře zhruba v 0,038 %, je bezbarvý, nemá žádnou vůni a je těžší než vzduch a z toho plyne jeho nenezpečnost. Může se držet v montážních jámách, vinných sklípcích při kvašení či v silážních jámách a silech.

Bezpečnost: Pokud suchý led získáte nešahejte na něj holýma rukama. Pozor na omrzliny  má -76 °C. Suchý led nikdy neuchovávejte doma hrozí udušení, a v žádném případě ho nezavírejte do tesných obalů roztrhne je i lahve.

Video.

 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení Hodnoceno: 20x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.