Protože suchý led je velice oblíbený, tak jsme si ho také vyrobili. Hraní se suchým ledem rozhodně není extrémní pokus ani obzvláště nebezpečné, pozor ovšem na omrzliny má -76 °C. Jeho výrobu lze považovat za extrémní, protože dochází k prudké změně a pro dospělého to také nebezpečné není. Začneme jeho popisem a pozorováním, což je spíše nuda.
Vlastnosti: Suchý led je označení pro pevné skupenství oxidu uhličitého, který má v této podobě cca - 78,5 °C a méně. Zajímavé je zejména to, že se rovnou vypařuje a to při zmíněné teplotě -78,5°C, tomu to jevu se říká sublimace a takových látek je poměrně málo. Pokud je dostatečný tlak cca 527 kPa tak suchý led začně tát při - 56 °C. V plynné formě se na zemi vyskytuje v atmosféře zhruba v 0,038 %, je bezbarvý, nemá žádnou vůni a je těžší než vzduch a z toho plyne jeho nenezpečnost. Může se držet v montážních jámách, vinných sklípcích při kvašení či v silážních jámách a silech.
Bezpečnost: Pokud suchý led získáte nešahejte na něj holýma rukama. Pozor na omrzliny má -76 °C. Suchý led nikdy neuchovávejte doma hrozí udušení, a v žádném případě ho nezavírejte do tesných obalů roztrhne je i lahve.
Video.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.