Horký led - výroba Octanu sodného

V tomto pokusu se seznámíte s výrobou octanu sodného, který je vydáván za magický HORKÝ LED.

Teorie - princip

Tato  zajímavá chemikálie vzniká při každém našem pokusu s octem a sodou tedy (vodným roztokem kyseliny octové - CH3COOH a uhličitanu sodného - NaHCO3), kdy po smísení těchto látek  dochází k vzniku octanu sodného  CH3COONa a kyseliny uhličité , která je nestabilní a rozkládáse na CO2 - oxid uhličitý a H2O vodu

CH3COOH + NaHCO3 → CH3COONa + H2CO3 → (ihned) CH3COONa +  H2O + CO2

BEZPEČNOST: Chráníme hlavně oči !!! Nic z toho nepijeme, nelížeme !!!

Doba trvání: 2 x 15 - 30 minut s přestávkou 5 týdnů nebo 2 hodiny

Potřeby:  nejdostupnější a poměrně bezpečné chemikálie, které naleznete doma je jedlá soda  a ocet, sklenice, miska,  (hrnec a led) . 

Popis pokusu: Nasypeme do sklenice 100 g sody a pomalu přilíváme ocet  cca 1 litr,  dojde k bouřlivé reakci a uvolnění CO2. Po té máme několik možností. 1. necháme ve sklenici pomalu odpařit vodu a čekáme až se začnou tvořit cca 2 cm hlouhé kristaly silné asi jako jehla, to trvá 3 až 5 týdnů. Nebo  za  2. směs nalijeme do hrnce a vyvaříme dvě třetiny obsahu a pak můžeme nalít do sklenice a ledovat, přičemž krystaly se po podchlazení tvoří ihned (bleskově), nebo za 3. počkáme až to vychladne postupně, ale kristaly jsou malinké a vzniká spíše hnědá kaše. Po té zbytek vody a hnědé octové barvivo , tzv. matečný louh (vylouhovali se nám z něj krystaly ) slijeme. Většinou nám to barvivo obarví i náš octan sodný, který je jinak bílý.

Video.

Na závěr pro přesnos uvádím ješte další značení této chemické látky - Systematický název: ethanoát sodný, sodná sůl kyseliny ethanové, methylkarboxát sodný

.

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 24x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.