V tomto pokusu se seznámíte s výrobou octanu sodného, který je vydáván za magický HORKÝ LED.
Teorie - princip
Tato zajímavá chemikálie vzniká při každém našem pokusu s octem a sodou tedy (vodným roztokem kyseliny octové - CH3COOH a uhličitanu sodného - NaHCO3), kdy po smísení těchto látek dochází k vzniku octanu sodného CH3COONa a kyseliny uhličité , která je nestabilní a rozkládáse na CO2 - oxid uhličitý a H2O vodu
CH3COOH + NaHCO3 → CH3COONa + H2CO3 → (ihned) CH3COONa + H2O + CO2
BEZPEČNOST: Chráníme hlavně oči !!! Nic z toho nepijeme, nelížeme !!!
Doba trvání: 2 x 15 - 30 minut s přestávkou 5 týdnů nebo 2 hodiny
Potřeby: nejdostupnější a poměrně bezpečné chemikálie, které naleznete doma je jedlá soda a ocet, sklenice, miska, (hrnec a led) .
Popis pokusu: Nasypeme do sklenice 100 g sody a pomalu přilíváme ocet cca 1 litr, dojde k bouřlivé reakci a uvolnění CO2. Po té máme několik možností. 1. necháme ve sklenici pomalu odpařit vodu a čekáme až se začnou tvořit cca 2 cm hlouhé kristaly silné asi jako jehla, to trvá 3 až 5 týdnů. Nebo za 2. směs nalijeme do hrnce a vyvaříme dvě třetiny obsahu a pak můžeme nalít do sklenice a ledovat, přičemž krystaly se po podchlazení tvoří ihned (bleskově), nebo za 3. počkáme až to vychladne postupně, ale kristaly jsou malinké a vzniká spíše hnědá kaše. Po té zbytek vody a hnědé octové barvivo , tzv. matečný louh (vylouhovali se nám z něj krystaly ) slijeme. Většinou nám to barvivo obarví i náš octan sodný, který je jinak bílý.
Video.
Na závěr pro přesnos uvádím ješte další značení této chemické látky - Systematický název: ethanoát sodný, sodná sůl kyseliny ethanové, methylkarboxát sodný
.
Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.