Megasvíčka

Děti rády strkají do knotu svíčky čímkoliv, jen aby plamínek byl co největší.  Při tomto pokusu budete mít plamínek stabilní a velký přes deset centimetrů. 

Historie

Zjistit kdy lidé začali svítit olejovou lampou je asi nemožné. 

Teorie - Princip 

Pokud sledujeme oheň, vždy sledujeme jen hoření plynu. Proto vždy chvilku trvá než se nám oheň podaří rozdělat. Nejrychleji vzniká oheň zapalovači, kde je plyn stačený a k jeho zapálení stačí jen jiskra. U svíčky či olejové lampy se nejdříve musí vosk či olej ohřát a vypařovat a pak teprve může začít hořet. U dřeva, uhlí atd. se musí ohřát natolik až se zněj začne také uvolňovat plyn, který pak hoří. Jednoznačným důkazem je, že po sfouknutí plamene vždy svíčka a třeba špejle chvíli kouří. 

Bezpečnost: Pokus provádíme za dohledu dospělé osoby. Nejlépe je pokus provádět na nehořlavé podložce umístěné v hrnci. S rozpáleným františkem manipulujeme jen pinzetou, po ukončení pokusu necháme vše vychladnout. Pokud potřebujeme pokus předčasně ukončit zhasneme plamen tím, že přiklopíme hrnec pokličkou, pozor František dál žhne a produkuje plyn, proto odstavíme na větrané místo, nebo ven.  

Doba trvání pokusu:  5 minut 

Potřeby:  čajová svíčka, František, nehořlavá podložka, pinzeta nebo kleště, hrnec poklička.

Popis pokusu: Do čajové svíčky či do vosku posadíme rozpáleného Františka, až se od tepla rozpustí vosk a bude se vypařovat, začne  František nepříjemně smrdět jako sfouknutá svíčka a silně kouřit. V této fázi kouř zapálíme a František začne hořet plamenem jako svíčka. Plamen je úměrný množství vypařovaného vosku.

Video


 

Na závěr:  Během pokusu uvidíte, že vosk přímoúměrně ubývá velikosti plamene.

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 16x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.