Analytické zjištění škrobu

 Analytická chemie se dělí na kvalitativní a kvantitativní. Kvantitativní se zabývá zjišťováním množství přítomného prvku, zatímco kvalitativní se orientuje na jeho výskyt.  Někdy je složitější totiž zjistit z čeho se daný vzorek skládá, než následně zjišťovat kolik vzorek obsahuje zjištěných látek. V tomto pokusu se seznámíme s kvalitativní analýzou škrobu.

Teorie - princip

Jod změní barvu z hnědé na modrou při styku se škrobem. ŠKROB je zásobní látka rostlin, je to polysacharid, kde je na jednu molekulu navázáno několik set molekul glukózy. Rostliny  tak ukládají energii do semen pro růst nových rostlin, aby mohly růst než zakoření a dokáží brát energii z půdy. Pozor glukóza je v škrobu zamčená  a uvolňuje se až v lidském těle, proto škrob není sladký a jod na cukr nereaguje změnou barvy.  Jinak škrob se získává zásadně ze semen rostlin, hlavně brambor, kukuřice, pšenice, rýže, ale je obsažen všude  v luštěninách i banánech.        

BEZPEČNOST: Chráníme hlavně oči !!! Nic z toho nepijeme, nelížeme !!! Pozor jod barví a špatně se odstraňuje, na čištění lze použít líh. 

Doba trvání: 15 - 30 minut, možná i déle záleží na množství vzorků.

Potřeby:  Nejdostupnější a poměrně bezpečná chemikálie, kterou naleznete doma a obsahuje jod je Betadine (povidonum iodinatun) je to běžná dezinfekce na odřeniny, dále budeme potřebovat vzorky se škrobem, bramboru, uvařenou rýži, těstoviny, či škrob na praní, kalíšek (zkumavku), kapátko (špejly)  

Popis pokusu: Do zkumavky nakapeme 5 kapek Betadinu a 20 kapek vody (můžeme klidně kapat Betadin přímo na zkoumané vzorky, ale je to škoda). Pak kapátkem kápneme  jednu či více kapek na připravený vzorek a čekáme na změnu zbarvení z hnědé na modro fialovou. 

Video:

Na závěr:  Jak jste se mohli přesvědčit, škrob je obsažen opravdu ve všech semenech, která jíme. 

 

   

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 7x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.