Jak hasí CO2 - Zkuste hasit plynem

Jedná s vlastně o několik pokusů po sobě jdoucích, jejichž provedení je jednoduché a nenáročné na potřeby. Nejdůležitější u všech pokusů pro děti i dospělé je atraktivita a ta zde opravdu je. 

Teorie - princip

Za pomoci neutralizace kyseliny octové (ocet - je spíše vodný roztok kyseliny octové) hydrogenuhličitanem sodným (jedlá soda alias soda bikarbona) si vyrobíme CO2. Tuto reakce lze popsat zjednodušenou rovnicí: 

CH3 – COOH + NaHCO3 → H2O + CH3 – CONa + CO2

kys. octov + hydrogenuhličitan sodný → voda + acetát sodný + oxid uhličitý

Jak je vidno z rovnice neutralizací vzniká ještě voda a acetát sodný tedy po chemické stránce typ soly. 

CO2 je plyn těžší než vzduch, zož prakticky znamená, že se drží na dně zkumavky či nádoby a nikam nám neunikne. Další vlastností je nehořlavost a elektrická nevodivost a jako každý plyn se při expanzi silně ochlazuje, tyto  vlastnosti spolu s jeho dostupností(snadnou výrobou) ho předurčují k hasení zejména v uzavřených prostorách bez nutnosti přístupu lidí a samočiným působením. Hlavní výhodou je, že se nic nenamočí a tedy nezrezne. Nevím jak nyní, ale hojně se tyto systémy instalovaly v důležitých uzavřených rozvodnách. V malém rozsahu se sním dají hasit malé požáry pomocí ručních hasících přístrojů.

Doba trvání pokusu:  15 minut

Potřeby:  čajová svíčka, ocet, soda, odměrka na mléko, slenice

Popis pokusu: Do odměrky na mléko dáme čajovou lžičku sody a zalejame půl decilitrem octa, (na prní pokus do něj můžeme kápnout trochu jaru, abychom viděli kolik co2 vzniká a hlavně hezky to bublá, ale je lepší ho pak vylejt a udělat znovu). Ve sklenici či hrnku hlubokém cca 10 cm zapálíme čajovou svíčku. Poté ji pomalu zalijame co2 - plynem z odměrky na mléko, určitě zhasne dříve než začne vytékat neutralizovaný ocet. 

Video:Na závěr:  Se sklenicí nic nedělejte a zkuste pomocí špejle svíčku znovu zapálit. Co se stane? 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení Hodnoceno: 5x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.