Zdroj CuL - měděný lakovaný drát

Ve většině pokusů z elektrotechniky hraje důležitou roli izolovaný drát a pro výrobu cívek je nejlepší měděný lakovaný drát označovaný jako  CuL. Nabízím pár tipů jak ho získat levně ze starých spotřebičů.

Důvody vedoucí k jeho vytěžování ze starých spotřebičů jsou dva. První je cena nového, která se pohybuje v řádu stokorun za 500 g. Za druhé pokud motáme cívky na pokusy a né k dlouhodobému použití je to škoda a přeci jen se ho ve vyhyzovaných spotřebičích nachází mnoho, jen ho vyndat.

Nejlepším zdrojem jsou relativně nové transformátorky ze spotřebičů stáří 5 až 10 let např. ze starších nabíječek mobilů (jsou těžší) pozor kilometry velice tenkých drátků, televizí či rádií, naopak z výrazně starší elektroniky jsou k ničemu, neboť  mají většinou vinutí fixována lakem a nedají se odmotat. Zde jsou průměry  drátu velice rozmanité, záleží na výkonu.

Dalším ideálním zdrojem jsou motory a motorky, tedy jejich statory (to co stojí - upevněno v obalu), protože rotory (to co se točí- rotuje) je kvůli odstředivé síle opět fixováno lakem a nebo přímo zalito v drážkách v kotvě (rotoru). Průměry drátu většinou silnější, slabší u malých motorků v magneťácích a podobně. 

Pak tu jsou ještě cívky různých elektromagnetických ventilů, u praček přesto vtéká voda, nebo cívky z relátek. Zde co se týká průměru se jedná většinou o velice tenké drátky.

Pokud vinutí smrdí spáleninou či je lak na drátu hnědo černý nemá cenu se do dolování vůbec pouštět. U transformátorů může být spálené jedno vinutí, již druhou řadu vinutí pod spáleným však použít k pokusům můžeme.

Jeli vinutí na kostře či špulce není potřeba ho převíjet před použitím, při odmotávání ze statorů zbytečně drát nerovnáme a nepřevíjíme na jinou špulku jen ho sejmeme a necháme v původním tvaru.

Pozor!  Za drát nerveme a hlavně ho neohýbáme tam a zpět, také nijak nelámeme, izolace na něm je pružná, ale lehce se poškodí !!!!!   Nepoužíváme ostré nástroje jako nože a šroubováky !

Video.

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 4x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
upoutávka

Vajíčko na špičce

Malý trik , aneb jak na to. Můřete tím trochu pobavit svoje přátele a přitom se nejedná o žádné složité kouzlo.

Číst dál...

Začínáme zkoumat - vybavení

Každý vědec pro svou činnost potřebuje nějaké vybavení bez kterého lze považovat pokusy jen za hraní a také to tak vypadá. Proto se důkladně připravte.

Číst dál...
Přidejte pokus

Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.

PŘIDAT NOVÝ POKUS

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.