Ve většině pokusů z elektrotechniky hraje důležitou roli izolovaný drát a pro výrobu cívek je nejlepší měděný lakovaný drát označovaný jako CuL. Nabízím pár tipů jak ho získat levně ze starých spotřebičů.
Důvody vedoucí k jeho vytěžování ze starých spotřebičů jsou dva. První je cena nového, která se pohybuje v řádu stokorun za 500 g. Za druhé pokud motáme cívky na pokusy a né k dlouhodobému použití je to škoda a přeci jen se ho ve vyhyzovaných spotřebičích nachází mnoho, jen ho vyndat.
Nejlepším zdrojem jsou relativně nové transformátorky ze spotřebičů stáří 5 až 10 let např. ze starších nabíječek mobilů (jsou těžší) pozor kilometry velice tenkých drátků, televizí či rádií, naopak z výrazně starší elektroniky jsou k ničemu, neboť mají většinou vinutí fixována lakem a nedají se odmotat. Zde jsou průměry drátu velice rozmanité, záleží na výkonu.
Dalším ideálním zdrojem jsou motory a motorky, tedy jejich statory (to co stojí - upevněno v obalu), protože rotory (to co se točí- rotuje) je kvůli odstředivé síle opět fixováno lakem a nebo přímo zalito v drážkách v kotvě (rotoru). Průměry drátu většinou silnější, slabší u malých motorků v magneťácích a podobně.
Pak tu jsou ještě cívky různých elektromagnetických ventilů, u praček přesto vtéká voda, nebo cívky z relátek. Zde co se týká průměru se jedná většinou o velice tenké drátky.
Pokud vinutí smrdí spáleninou či je lak na drátu hnědo černý nemá cenu se do dolování vůbec pouštět. U transformátorů může být spálené jedno vinutí, již druhou řadu vinutí pod spáleným však použít k pokusům můžeme.
Jeli vinutí na kostře či špulce není potřeba ho převíjet před použitím, při odmotávání ze statorů zbytečně drát nerovnáme a nepřevíjíme na jinou špulku jen ho sejmeme a necháme v původním tvaru.
Pozor! Za drát nerveme a hlavně ho neohýbáme tam a zpět, také nijak nelámeme, izolace na něm je pružná, ale lehce se poškodí !!!!! Nepoužíváme ostré nástroje jako nože a šroubováky !
Video.
Malý trik , aneb jak na to. Můřete tím trochu pobavit svoje přátele a přitom se nejedná o žádné složité kouzlo.
Číst dál...Každý vědec pro svou činnost potřebuje nějaké vybavení bez kterého lze považovat pokusy jen za hraní a také to tak vypadá. Proto se důkladně připravte.
Číst dál...Každý může přidat svůj oblíbený pokus. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a popsat pokus. Pokus bude zveřejněn po kontrole vhodnosti a případně zařazen do správné kategorie.