Hrajeme si na horolezce

Pokud chcete dětem udělat radost a dotáhnout hru opravdu do konce. Tak po důkladné teoretické přípravě a  základním výcviku, hru na HOROLEZCE zakončete výletem do nějakého lanového centra, kde mají lezeckou stěnu. Pokud si ověříte zda mají i dětské sedáky můžete vyrazit i se čtyřletými dětmi. 

Princip hry

Hra je koncipována v našem provedení pro podporu výchovy a spočívá v utužení návyků dětí, vyplývající z vlastního zájmu dětí dosáhnout námi vytyčeného cíle. Horolezectví samo o sobě je sport, kde člověk musí být velice zodpovědný, aby neohrozil své kamarády na zdraví i životě a v konečném důsledku sám sebe. To znamená, že takový člověk musí být důvěryhodný, to je dětem třeba vysvětlit. To také znamená, že si důvěřujeme. 

Doba potřebná pro přípravu:  2 hodiny a více dle složitosti a požadovaného výsledku

Potřeby:  nejlépe karton A3, nůžky, pastelky, špendlíky a lepidlo. 

Příprava hry: na karton namalujeme horu (stačí trojúhelník s roztřesenými odvěsnami, dole trávník) na ní namalujeme cestu (dvě klikaté čáry vedle sebe zleva doprava a vytvoříme jakýsi žebřík) každý čtvereček znamená jeden den výstupu na horu, pokud dítě splnilo všechny námi naplánované denní činnosti viz. dále. Na vrcholu nezapomeňte na sníh (přidáme otužování). Na špendlík nalepíme vlaječku, nebo postavičku horolezce, která představuje jednotlivé členy expedice. Dále si musíme připravit tabulku úkonů, které by denně dítě mělo udělat (aniž bychom to museli v budoucnu kontrolovat, základní návyky, které chceme v dítěti utužit) tabulka má tolik řádek kolik úkolů a minimálně tolik sloupců  kolik je dnů výstupu na horu a tedy dnů do výletu do lanového centra. Denní úkoly jsou podle toho co nás nejvíce trápí, od ranního čištění zubů, drobné rozcvičky, úklidu hraček po dopoledním hraním před obědem, spaním po obědě (každý si musí odpočinout, aby byl vždy pln sil), úklidu před spaním (horolezec, musí velice dobře dbát o svoji výstroj, protože pokud by o ni v horách přišel, musel by se vrátit domu a třeba by už se na vrchol letos nedostal).  Cestu na horu, lze rozdělit do několika etap (výstup na úpatí hory, příprava) pokračujeme výstupem do základního tábora, kam většinou dojdou všichni. Pak následuje výstup do výchozího místa závěrečného výstupu, odtud už následuje samotný výstup na vrchol, při kterém nemůže dojít k selhání, např. pět dní vše splněno bezvýhradně. Doporučuji, do základních úkolů zahrnout cvičení zejména kliky. V jednotlivých mezistupních výstupu na horu je nutné se seznámit s základními lezeckými principy, hlavně práci s těžištěm. Základní principy si můžete vyzkoušet doma na židli, na schodech, na palandě a podobně, zkuste si prohlédnout také několik fotografií horolezců na cvičných stěnách, vypadá to  jako by se po nich plazili, proč asi. Vše záleží na Vaší fantazii.

Na závěr:  Hru můžete hrát týden, měsíc, déle to nemá cenu, děti neudržíte tak dlouho napnuté.  Základem je opravdu rovný - rovný přístup, nelze kázat vodu a pít víno, jdeme příkladem.  


 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení Hodnoceno: 4x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte hru

Každý může přidat svojí oblíbenou hru či se podělit o jinou činnost vhodnou pro vyplnění volné chvíle. Stačí jen nahoře kliknout na tlačítko přidej článek a hru popsat. Hra bude zveřejněna a případně zařazena do správné kategorie co nejdříve.

PŘIDAT NOVOU HRU

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.