Kompas
Výroba kompasu není složitá, pomůcky a materiál k výrobě snad doma najdete a proto si kompas může vyrobit každý. Začínáme s ním také proto, že se nám bude hodit hned při dalším pokusu.
Výroba kompasu není složitá, pomůcky a materiál k výrobě snad doma najdete a proto si kompas může vyrobit každý. Začínáme s ním také proto, že se nám bude hodit hned při dalším pokusu.
Historie
Historie předchůdce kompasu sahá až do dob vzniku Číny. V čínských bájích je usídlení Chánů u Žluté řeky spjato s vojevůdcem Chuang-Ti, který po několika neúspěšných bojích, kdy se mu protivníci na útěku vždy ztratili v mlze a následující den zase zaútočili, sestrojil vozík na němž postava ukazuje rukou na jih. Zařízení bylo mechanické a pomocí převodových kol při libovolném pohybu po zemi natáčelo ruku postavy stále na jih. Bojovníci pak již nebloudili a neběhali dokola což je přirozené pro člověka jenž nevidí před sebe a nemá se podle čeho orientovat. Ale dokázali běžet stejným směrem tak daleko až nepřátele porazili a nadobro se usídlili na březích Žluté řeky. Tato báje je stará cca 5000 let.
Vozík s rukou ukazující na jih se vyskytuje ještě v dalších čínských bájích, avšak v 5 století našeho letopočtu byl snad objeven Liou Ju v provincii Šensi avšak rozbitý a nikdy se jej nepodařilo opravit. V pátém století už Číňané znají kompas založený na dnešním principu.
Kus magnetovce ( železná ruda s obsahem až 70 % železa v podobě oxidu železnato-železitého) jenž pokud má tyčovitý tvar se stále jednou stranou pokud je mu umožněn pohyb natáčí stejným směrem. Pár století byla tato vědomost vylepšována až do podoby tzv. vodního kompasu, který se rozšířil z Asie do Evropy v 11. století.
Teorie - Princip
Kompas na naší planetě Zemi může fungovat jen díky tomu, že Zeměkoule je sama magnet. Magnety se navzájem přitahují obrácenými póly a stejné póly se odpuzují. A tak když se magnet může volně pohybovat, například plave na dřevěném plováku, tak magnetické síly jiného magnetu magnet natočí severním pólem k jižnímu. A protože je země opravdu velký a silný magnet, dokáže natočit kterýkoliv volně pohybující se magnet jižním pólem k severnímu magnetickému pólu a severní pól magnetu k jižnímu magnetickému pólu. Ze zeměpisu můžete vědě, že nahoře je severní pól a dole je jižní pól, které jsou v ose otáčení zeměkoule, problém je však v tom, že magnetické póly Země jsou od jich vzdáleny přibližně 2 tisíce kilometrů.
Doba potřebná pro přípravu: 5 minut až 1 hodinu dle toho jak dlouho budete hledat.
Potřeby: obyčejná jehla, magnet jakýkoliv, miska s vodou, popřípadě: špejle, lepidlo, víčko od pet lahve, dřívko od nanuku, pinzetu.
Výroba: Základem našeho kompasu, který použijeme pro pokusy s magnetickým a elektromagnetickým polem je vodní kompas. Nezbytnou součástí každého kompasu je střelka na kterou použijeme jehlu. Jehlu je potřeba nejprve zmagnetizovat, což provedeme přejížděním magnetu po jehle od špičky k oušku, provedeme nejméně 10 až 20 krát. Po přejetí jehly magnetem od špičky k oušku, opět dáme magnet na špičku a jedeme k oušku, v žádném případě nešmrdláme tam a zpátky. Jinak by k magnetizaci jehly nedošlo. Pak do plastové, skleněné, či jiné neželezné misky nalijeme vodu a na hladinu položíme jehlu. Pokud máme tenkou jehlu a Né kůl, tak ji na hladině udrží povrchové napětí vody. Pokud však máme jehlu silnější, či nadrozměrnou třeba jako oštěp, musíme použít přesně patent vodního kompasu. A to, že jehlu necháme na něčem plavat, můžeme na obě strany napíchnout kousek špejle, nebo ji podélně přilepit k párátku, no a jehlu typu kůl už snad jen přidělat k dřívku od nanuku. Po vložení jehly na hladinu vždy bude jehla ukazovat jedním koncem na sever a druhým na jih, ukazuje-li k severu špička nebo ouško, je závislé na tom, jakou stranou magnetu jste po jehle přejížděli.
Pokud Vám to není jasné koukněte video
Na závěr: Můžete vyzkoušet co se stane když k misce přiblížíte magnet a budete s ním okolo misky kroužit, nebo zkusit dát dvě zmagnetované jehly na vodu najednou.