Topgun - Samostříl

Když jsem byl malý kluk měl péro,šíp a kuš každý kluk z okolí. Samozřejmě si jej každý sám vyrobil a každý byl díky zdobení unikát. Pokud se nestřílelo špejlemi  byly největším problémem šípy. Ono sehnat tenký  rovný klacek není jednoduché. 

Potřeby: na kuš: jednoduché dřevěné ramínko, prkýnko nejlépe lať cca 8 x 25 mm dlouhá 8o cm, lepidlo a vruty 4,5x30 mm, kolíček na prádlo, guma do trenek 50 cm a tyčku od lízátka; na šipky: špejle, drátek měděný či železný, vata nebo kus látkové náplasti, 

Nástroje: pro festovnější provedení nutno samostříl sešroubovat, proto je nutné předvrtat díry. Takže potřebujeme nějakou pilku, vrtačku (máme z Merkuru), kleště, šroubovák a vrták podle velikosti šroubů cca o milimetr tenčí než průměr vrutů;  

BEZPEČNOST: Nikdy po nikom nestřílíme!!!   Nikdy po nikom nestřílíme!!! Při práci na nic netlačíme a všechny pohyby s nástroji děláme tak, aby když se nám to smýkne, tak aby jsme si nástroj (pilku, šroubovák, vrtačku)  nezapíchli do oka, kolene, ruky a podobně. Všechny pokusy a výrobky vždy provádíme za přítomnosti dospělé osoby, protože kdykoliv může nastat situace ve které můžeme potřebovat pomoc dospělého.

Pracovní postup: Nejdříve rozřízneme lať na dvě části jedna je o 7 cm delší než špejle a druhá je zbytek. Obě části slepíme nebo ještě lépe sešroubujeme takto: k delší části která je profilem na stojato přišroubujeme nebo jen přilepíme kratší část na plocho s přesahem 10 cm a máme rukojeť. Z ramínka odstraníme prostřední část za kterou se věší do skříně a otvor zvětšíme vrtákem minimálně na tloušťku špejle. Pokud nemá ramínko háčky provrtáme na koncích na každé straně na plocho dírku  pro navázání vystřelovací gumy. Pak ramínko přilepíme na konec kratší části rukojeti otvorem na šíp na střed. Na místo přesahu v místě slepení či sešroubování obou částí rukojeti na horní  část přilepíme na střed kolíček na prádlo, otvíracím zobáčkem  směrem k ramínku. Mezi háčky nebo mezi vyvrtané otvory napneme gumu do trenek tak, aby šla natáhnou a přicvaknout kolíčkem. Tím je kuše až na mušku hotova. Šíp neboli šipku vyrobíme tak, že jednu stranu špejle omotáme cca 5 centimetry drátku tlustého cca 0,5 - 1 mm a přes drátek namotáme bambuli z vaty nebo náplasti. Teď už jen zbývá založit šipku přes otvor v ramínku a nataženou  gumu i se šipkou zacvaknout do kolíčku. Namíříme na terč a pálíme!

Video.

Na závěr: Pro střílení na terč můžeme vatovou špičku šipky namočit třeba do inkoustu, aby na terči zanechala stopu. Terč si můžeme vyrobit z kartonu od jakékoliv krabice. My střílíme do elektronického  terče na normální šipky a naše kuše střílí mezi 8 až 15 metry. Záleží na gumě i zatížení šipky. 

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení Hodnoceno: 17x
 
  1. Komentáře (0)

  2. Přidej vlastní

Komentáře (0)

Zatím zde ještě není vložen žádný komentář

Zanechat komentář

  1. Odeslat formulář jako host. Registrujte se nebo se přihlašte ke svému účtu.
Přílohy (0 / 3)
Share Your Location
Captcha - Opište text z obrázku:
Přidejte návod

Každý může přidat návod na oblíbený výrobek či jinou manuální činnost vhodnou pro vyplnění volné chvíle. Stačí kliknout na odkaz  přidej článek a návod popsat. Návod bude zveřejněn a případně zařazen do správné kategorie co nejdříve.

PŘIDAT NOVÝ NÁVOD

Copyright © 2012 PokusyProDěti.cz všechna práva vyhrazena.