Každý kdo se chce zabývat elektrotechnikou se musí naučit pájet. Je to nejlepší způsob trvalého spojování součástek. Nic na tom není, jen potřebujete páječku, pájku a případně něco čím očistíme pájené součásti.
Teorie - princip: Pájení je spojování kovů kovem lehčeji tavitelným, v našem případě se bude jednat o měkké pájení při kterém se většinou používá slitina cínu, dříve nejčastěji s olovem, což je dnes zakázáno. Teploty tavení se pohybují okolo 260 C°
Podstatou pájení je difúze tekutého kovu do krystalů kovu, tím vzniká tenká vrstva slitiny, která kovy spojuje. Difúze je možná pouze tehdy jeli z povrchů odstraněna vrstva oxidů a nečistot. Pájené kovy musí mít teplotu pájky.
V našem případě budeme nejčastěji používat buď transformátorovou pistolovou páječku a dnes ještě častěji mikropáječku se šamotovým tělískem, která se také dělá jako pistolová.
BEZPEČNOST: Veškeré domácí práce se spotřebiči na 230v děláme pouze za přítomnosti dospělé osoby.
Pracovní postup: Nejdříve si spojované části ať už se jedná o dráty, elektronické součástky, konektory či plošné spoje očistíme a odmastíme. K odstranění viditelných vrstev oxidů použijeme smirkový papír nebo vatu dále se používají pájecí kapaliny zejména pokud chcete pájet nerez a hliník což je už náročnější. U nových součástek stačí pájka s tavidlem. Samotné pájení pistolovou pájkou probíhá tak, že pájené konce součástí dáme k sobě a opřeme o ně hrot pájky a z boku přidáváme trubičkový cín. Jakmile steče, tedy nedělá nám tam bobek, ale pěkně se rozpije dáme pryč cín a hrot pájky a se spojenými částmi do vychladnutí nehýbeme, vznikl by studeňák. Kovy by se nespojily s pájkou.
Video:
Na závěr: Podle velikosti spojovaných částí volíme velikost páječky a velikost pájecích hrotů.
Každý může přidat návod na oblíbený výrobek či jinou manuální činnost vhodnou pro vyplnění volné chvíle. Stačí kliknout na odkaz přidej článek a návod popsat. Návod bude zveřejněn a případně zařazen do správné kategorie co nejdříve.